Coraz więcej polskiej żywności za granicą

12 stycznia 2016
Coraz więcej polskiej żywności za granicą
PAP / Michał Walczak

Polski eksport żywności za cały rok 2015 prawdopodobnie przekroczy próg 25 miliardów euro (w 2014 było to 21,3 mld euro). Najwięcej naszej żywności jedzie do krajów UE, w szczególności Wielkiej Brytanii i Niemiec. Wzrost sprzedaży zanotowano także do krajów Azji i Afryki - wynika z najnowszego raportu Market Monitor, przygotowanego przez Atradius, ubezpieczyciela należności.

W raporcie podano również, że średni okres płatności w Polsce utrzymuje się na poziomie 45 dni, co jest wynikiem bliskim średniej europejskiej.

"Przedsiębiorstwa polskie działające w sektorze spożywczym poradziły sobie z większością problemów w 2015 roku. Na przykład, mimo sankcji nałożonych przez Rosję, na koniec roku eksport powinien być wyższy aniżeli w 2014 roku" – powiedział Arkadiusz Taraszkiewicz, dyrektor regionalny oceny ryzyka Europy Środkowo-Wschodniej Atradius.

Według analityków z Atradius przedsiębiorcy znad Wisły nieustannie szukają nowych możliwości, dzięki czemu poradzili sobie z rosyjskim embargiem. Przykładowo polskim producentom jabłek udało się przenieść kontrakty do innych krajów, a Polska stała się drugim wiodącym producentem zagęszczonego soku jabłkowego na świecie.

W raporcie zwrócono uwagę na planowane nałożenie nowych podatków na banki i największe sieci supermarketów. Według analityków Atradius zmiany te należą do największych wyzwań, z jakimi będzie musiał się zmierzyć sektor spożywczy w Polsce w 2016 roku. Z jednej strony podatek bankowy wpłynie na finansowanie przedsiębiorstw, z drugiej opodatkowanie supermarketów, mające na celu ochronę krajowych mniejszych sklepów, będzie wyzwaniem dla dużych, głównie zagranicznych sieci.

(PAP)


POWIĄZANE

Pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj została prze...

Światowe ceny żywności, a zwłaszcza oleju, nabiału i kasz, w listopadzie spadły ...

List intencyjny podpisany między spółkami obejmuje kwestie dostaw skroplonego ga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę