a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Agrotrendy drób – 2007

28 maja 2007
Rok 2006 dla branży drobiarskiej rozpoczął się fatalnie. Groźba epidemii ptasiej grypy doprowadziła do załamania rynku. Reszta roku to mozolne odrabianie strat. Ale pełne tego efekty są odczuwalne dopiero teraz.

Firmy drobiarskie, które wzięły udział w co rocznym rankingu dwutygodnika „Agro-Trendy” początku zeszłego roku nie wspominają zbyt dobrze. Konsumpcja drobiu spadła o 15%. Branża odetchnęła dopiero na wiosnę.

Rajmund Paczkowski Krajowa Rada Drobiarstwa: Okres od maja do sierpnia był okresem kiedy przemysł odrabiał straty, ale niestety nie wszyscy te straty odrobili.

A efekty paniki związanej z ptasią grypą są widoczne gołym okiem. W badaniach Instytutu Ekonomiki Rolnictwa dotyczącego rentowności wszystkich 18 branż spożywczych, drobiarstwo zajęło przed ostatnie miejsce. Ten rok ma być już dużo lepszy, gdyż sytuacja wróciła do normy.

Władysław Piasecki - Bomadek, Trzebiechów: - Ustabilizowała się produkcja i utrzymujemy wysokie tempo sprzedaży za granicę.

Drobiarze przyznają, że sytuacje uratował eksport, który wygenerował większość zysków. Mimo dużych nadziei nie udało się uzyskać od Komisji Europejskiej pieniędzy na odszkodowania dla firm, które poniosły straty w związku z ptasią grypą.

Jan Krzysztof Ardanowski – wiceminister rolnictwa: – O tym że nie będzie wsparcia dla przetwórstwa to było wiadomo już rok temu - Unia zastosowała pomoc tylko dla hodowców i dla rolników.

W zeszłym roku ponad 200 zakładów drobiarskich zarobiło na czysto około 50 milionów złotych.


POWIĄZANE

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, cyklicznie prezentuje najważniesze wydar...

Jak dowiadujemy się z komunikatu MRiRW wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie pr...

Krajowa Izba Producentów i Pasz przredstawiła najnowsze dane ze światowego drobi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę