ARR przyjmuje wnioski od drobiarzy o pomoc finansową

24 listopada 2006

Od wtorku (21 listopada) przez dwa tygodnie producenci drobiu i jaj, którzy ponieśli straty związane z pojawieniem się w Unii Europejskiej ptasiej grypy, mogą składać wnioski o pomoc finansową - poinformował rzecznik Agencji Rynku Rolnego Radosław Iwański.

We wtorek opublikowana została w Dzienniku Urzędowym nowelizacja ustawy o ARR, w której znalazły się przepisy umożliwiające Agencji uruchomienie pomocy finansowej dla drobiarzy. Termin przyjmowania wniosków upływa 5 grudnia br.

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, ARR przeznaczy na ten cel ponad 66 mln zł. Środki te w połowie pochodzą z budżetu krajowego, a w połowie z unijnego. Pomoc dla branży drobiarskiej będzie wypłacana do 31 marca 2007 r.

Jak zaznaczył Iwański, ptasia grypa sprawiła, że funkcjonowanie rynku drobiu i jaj zostało poważnie zakłócone. W wyniku utraty zaufania konsumentów do mięsa drobiowego i jaj, spadł znacznie popyt i ceny, co w konsekwencji spowodowało straty finansowe drobiarzy.

W Polsce przyznawana będzie pomoc finansowa z tytułu zniszczenia jaj wylęgowych kur mięsnych oraz jaj kaczych i gęsich; przetworzenia jaj wylęgowych kur mięsnych lub kur nieśnych; uboju kur mięsnych przed upływem 58 tygodnia życia (na co najmniej 6 tygodni przed końcem okresu produkcji).

Rekompensaty będą przysługiwały także tym hodowcom, którzy ponieśli straty z tytułu utrzymywania pomieszczeń inwentarskich, w których nie było drobiu dłużej niż przez 3 tygodnie.


POWIĄZANE

Drobiarski świat z zapartym tchem śledzi czy grypa ptaków dotrze w tym sezonie d...

Choć z pewnością większości z nas to właśnie Wielkanoc kojarzy się z jajecznymi ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę