aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ceny - Gęsi

22 grudnia 2015
Negocjacje z niemieckimi kontrahentami wciąż trwają. Nikt nie powiedział jeszcze ostatecznego słowa, więc pytanie o ceny eksportowe gęsi pozostaje otwarte. W ubiegłym roku stawki sięgały 3,5 euro za kilogram. Zakłady liczą, że w tym sezonie cena powinna być przynajmniej o 30% wyższa.

Ale na to jeszcze jest czas. Pierwsze dostawy – około 1/3 produkcji - trafią na niemiecki rynek na początku października, już tradycyjnie przed dniem świętego Marcina. Reszta, czyli aż 70% zostanie wyeksportowana na Boże Narodzenie. A na krajowym rynku ceny skupu gęsi w zależności od klasy wynoszą od 8,00 do 8,15 złotych za kilogram.

Dużo gorzej jest za kaczkami. Niektóre firmy myślą o zaprzestaniu kontraktacji. A to za sprawą nadprodukcji i coraz większej podaży chińskich kaczek. Ceny sprzedaży tuszek za zachodnia granicę ledwo przekraczają 7 złotych za kilogram. Tymczasem koszty produkcji są o złotówkę wyższe.

W skali roku dla naszych zakładów drobiarskich dużo bardziej opłacalne są więc gęsi. Choć mamy konkurencję węgierską, to na zachodzie Europy wciąż jesteśmy liderem. Ale niedługo może zacząć nas wypierać Ukraina.

UDZIAŁ SPRZEDAŻY GĘSI
rynek niemiecki
Polska   - 60%
Węgry    - 40%

Dobrze handluje się też produktami ubocznymi. W ubiegłym roku gęsie łapy na rynku w Hong-Kongu i Chinach osiągały rekordowe stawki 10 dolarów. W tym będzie nieco taniej.

EKSPORT PRODUKTÓW DODATKOWYCH
(prognozy cen)
Hong-Kong, Chiny
łapy    7,00 – 8,88  $/kg
głowy   1,00 $/sztukę
języki  20,00 $/kg

Niemcy, Japonia
pierze surowe ok. 45,00 zł/kg


POWIĄZANE

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Iran rozpoczyna wysyłki jaj k...

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę