informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Choroba Newcastle zaatakowała duński drób

13 sierpnia 2002

W Danii wybuchła epidemia rzekomego pomoru drobiu, czyli tzw. choroby Newcastle.

Zakażeniu naturalnemu ulegają kury, indyki, gołębie, bażanty i kuropatwy. Wirus wywołujący tę chorobę rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie. Jego nosicielami mogą być wolno żyjące ptaki, a także myszy, szczury i dżdżownice. Stwierdzono dużą wytrzymałość zarazka w tuszkach zabitych ptaków, w kurnikach, na piórach, wydzielinach i wydalinach. Śmiertelność wśród drobiu w krajach Europy Wschodniej jest bardzo wysoka (może nawet dochodzić do 100%). Natomiast w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych jest niższa.

Duńskie władze bardzo szybko zareagowały na zagrożenie ze strony choroby – natychmiast wstrzymano eksport żywych kurczaków i jaj. Fermy, na których wystąpiły przypadki pomoru zostały zamknięte, a służby weterynaryjne kontrolują mięso i produkty drobiowe trafiające na rynek.

Naukowcy uspokajają, że choroba nie jest niebezpieczna dla ludzi – z reguły ogranicza się jedynie do zapalenia spojówek. W rzadkich przypadkach może dojść do wystąpienia nieznacznych objawów ogólnych.


POWIĄZANE

Protekcjonizm drobiarzy z RPA wobec importu brazylijskich kurczaków powoduje cor...

W okresie Wielkanocnym popyt na jaja rośnie w siłę. Świetną wiadomością dla miło...

Największy brazylijski producent jaj konsumpcyjnych – Mantiqueira  zainwestował ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę