Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Drobiarze złożyli 880 wniosków o rekompensaty strat

19 stycznia 2007

880 wniosków złożyli hodowcy drobiu w Agencji Rynku Rolnego (ARR), domagając się rekompensat za straty związane z wystąpieniem w Polsce oraz w innych krajach UE ptasiej grypy - poinformował w czwartek PAP dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa Leszek Kawski.

Według Kawskiego, wnioski opiewają na łączną kwotę 21 mln zł. Pieniądze z tego tytułu mają być wypłacone do końca marca tego roku. Obecnie ARR weryfikuje wnioski.

Dyrektor wyjaśnił, że potwierdziły się obawy, iż 66 mln zł przyznane Polsce przez Komisję Europejską nie będzie wykorzystane, gdyż w tamtym czasie nikt nie brał pod uwagę, że rekompensaty będą możliwe i producenci drobiu nie zbierali dokumentów. Warunkiem otrzymania rekompensaty jest właściwe udokumentowanie poniesionych strat.

KE zgodziła się na nadzwyczajne wsparcie rynku drobiu w kwietniu ub. roku pod naciskiem hodowców z wielu europejskich krajów, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia na jesieni 2005 roku ptasiej grypy. Spowodowane one były utratą zaufania konsumentów do mięsa drobiowego i jaj, przez co znacznie spadł na nie popyt i ceny.

Według branży drobiarskiej, z powodu wystąpienia ptasiej grypy u dzikich ptaków w Polsce, w pierwszym kwartale 2006 r. spadła sprzedaż mięsa drobiowego na rynku krajowym, a przychody z tej sprzedaży spadły o ok. 30 proc.

O pomoc finansową z powodu zniszczenia jaj wylęgowych ubiega się m.in. 21 producentów i domagają się 1 mln zł rekompensat; z powodu konieczności przetworzenia jaj wylęgowych na cele spożywcze - 31 na kwotę 2 mln zł; a z tytułu konieczności wcześniejszego uboju kur mięsnych - 85 producentów na kwotę 10 mln zł.

Pieniądze na rekompensaty w połowie pochodzą z budżetu krajowego, a w połowie z unijnego.


POWIĄZANE

„Kulawi władcy” to cykl pięciu filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Warsaw...

Według doniesień ukraińskich mediów Korporacja Rolnicza Krupetsk buduje nową fer...

Stany Zjednoczone i Indie próbują rozwiązać spór handlowy dotyczący drobiu toczą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę