aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Drożejące kurczaki

11 sierpnia 2005

Jeszcze na wiosnę hodowcy i przetwórcy drobiu nie mieli powodów do radości. Funkcjonowali na progu opłacalności. Dziś teoretycznie powinni być zadowoleni. Pojawiły się pierwsze informacje o wzroście cen drobiu. Ale jeden kurczak wiosny nie czyni.

Tym bardziej, że dane o zauważalnym wzroście cen drobiu wydają się być grubo przesadzone. W okresie letnim cena drobiu zawsze jest wyższa. Powodem wzrostu cen miało być rzekomo masowe wykupywanie drobiu przez kraje, w których kurniki przetrzebiła ptasia grypa, wysokie temperatury oraz możliwość eksportu na Zachód Europy jak i do Rosji.

Jednak do żadnego z tych argumentów nie przychylają się odbiorcy drobiu, jak chociażby znajdujący się w pierwszej piątce krajowych producentów Zakłady Drobiarskie "Koziegłowy".

Jeśli chodzi o ptasią grypę, to ostatnie wykrycie trzech ognisk w Rosji faktycznie może budzić niepokój wśród krajowych hodowców. Inspekcja weterynaryjna przedsięwzięła już pierwsze kroki i jak zapewnia, na dobrą sprawę zagrożeniem mogą być jedynie jesienne wędrówki ptaków.

W opinii przetwórców, polscy drobiarze nie mają tego lata powodów do narzekań. Sytuacja na rynku jest stabilna a jeśli ktoś decyduje się na zmiany ceny, to tylko małe zakłady i zaledwie na kilka dni.

Branża drobiarska jest podzielona. Duzi odbiorcy uspokajają, że sytuacja na rynku jest stabilna i w najbliższym czasie nie musimy obawiać się podwyżek. A katastroficzne wizje wysokich cen drobiu to efekt działania lobby paszowego, które w ten sposób próbuje napędzić sobie koniunkturę.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę