Gęsi na granicy opłacalności

8 kwietnia 2008
Rozpoczął się wylęg gęsi. Co ciekawe, większość polskiej produkcji bo aż 90% trafi na niemieckie stoły na Świętego Marcina. Wszystko więc będzie zależeć od kursu Euro. W Polsce gęsina nie jest popularna a szkoda bo to w tej chwili najbardziej tradycyjnie hodowany drób i jak mówi wielu specjalistów najbardziej wartościowy.

Ta wylęgarnia może wyprodukować dziesięć tysięcy gęsi tygodniowo. W tym roku za jedno pisklę hodowcy płacą ponad siedem złotych, czyli o ponad złotówkę więcej niż w ubiegłym roku. Na wzrost cen złożyło się kilka czynników.

Bogusław Kowal, wylęgarnia piskląt: związanych z ceną zbóż, pasz, z kosztem wyprodukowania jajka gęsiego, a także energia elektryczna oraz koszty utrzymania pracowników.

Wyższe o połowę ceny zbóż powstrzymują hodowców przed powiększaniem stad. W tym roku producenci będą sprzedawać swój towar po 7-8 złotych za kilogram .

Bogusław Kowal, wylęgarnia piskląt: opłaca się pod tym względem, że jednak ta cena podniosła się raz, no i jest zapotrzebowanie rynku niemieckiego na produkcję gęsi.

Prawie dziewięćdziesiąt procent gęsi z Polski trafia do Niemiec. Opłacalność produkcji zależy jednak od kursu walut. Wylęgarnie piskląt gęsich pracują więc tylko pod konkretne zamówienia. Sprzedają również kurczęta, aby zakłady nie przynosiły strat.


POWIĄZANE

W dniu 03 stycznia 2021 r. za pośrednictwem polskiej placówki dyplomatycznej w M...

Informuję, że na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Nadzoru Weterynary...

W dniu 04.01.2021 w godzinach wieczornych Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z P...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę