FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Holendrzy wybiją 6 mln sztuk drobiu

25 kwietnia 2003

Holenderskie władze poinformowały w czwartek o zamiarze wybicia kolejnych 6 milionów sztuk kurcząt, aby zlikwidować ogniska epidemii ptasiej grypy i utworzyć strefę buforową z Belgią i Niemcami.

Holenderskie ministerstwo rolnictwa podało, że w ciągu najbliższych 10-ciu dni zostanie wybitych w ponad dwustu farmach w Limburgii na południu kraju, przy granicy z Belgią. W Holandii epidemia ptasiej grypy wybuchła pod koniec lutego i do tej pory wystąpiła na 233 fermach. Prewencyjnie wybito 18 mln sztuk drobiu pochodzącego z tysiąca ferm.

W środę Komisja Europejska poinformowała o przedłużeniu do 12 maja br. zakazu eksportu żywego drobiu i jaj, przeznaczonych do wylęgu z Belgii i Holandii. W czwartek przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia potwierdzili obawy, wyrażane już wcześniej przez władze holenderskie, że w przypadku przeniesienia się wirusa ptasiej grypy na świnie i przemieszania z wirusem grypy ludzkiej, może powstać bardzo niebezpieczna nowa mutacja, zagrażająca systemowi odpornościowemu u ludzi.

W Holandii 82 pracowników rolnych zachorowało na lekką infekcję oczu spowodowaną ptasim wirusem. Poza Holandią i Belgią ptasia grypa budzi największe obawy w Niemczech. W czwartek podano, że jej przypadki wykryto już w odległości zaledwie 1,5 kilometra od niemieckiej granicy.


POWIĄZANE

Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 ...

MHP chce wejść do Polski dzięki Exdrobowi, który borykał się ostatnio ze stratam...

Niepewność związana z ptasią grypą sprzyjała obniżeniu produkcji drobiu w kraju,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę