Adama_Spyrale_1-31.05.21

Indyki na stół!

29 listopada 2005

Tradycyjnie w ostatni czwartek listopada Amerykanie zasiadają do kolacji z pieczonym indykiem i obchodzą Święto Dziękczynienia - najpopularniejsze w USA.

Tradycja tego posiłku wywodzi się z wieczerzy, którą pielgrzymi - pierwsi imigranci w Nowym Świecie - zjedli w 1621 roku z Indianami z plemienia Wampanoag, dziękując Bogu za udane plony. Uczestniczyło w niej około 50 angielskich osadników i niecała setka tubylców.

Purytańscy władcy nowej Anglii, czyli zasiedlonego w pierwszej kolejności północno-wschodniego wybrzeża dzisiejszych USA, chcieli nawet zastąpić Świętem Dziękczynienia Boże Narodzenie, ale do tego ostatecznie nie doszło.

Jednak według badań Scripps Howard News Service i Uniwersytetu stanowego w Ohio, Święto Dziękczynienia obchodzi corocznie około 90 proc. Amerykanów, podczas gdy chrześcijańskie Boże Narodzenie - 80 proc.

USA są krajem wielokulturowym, około 2-3 proc. ludności stanowią Żydzi i mniej więcej tyle samo muzułmanie. Jest także wielu Azjatów wyznających religie Wschodu, jak buddyzm czy hinduizm. Tylko Thanksgiving - poza świeckimi świętami państwowymi - jednoczy imigrantów wszystkich kultur.

Według tych samych badań, przeciętny Amerykanin zje w czwartek świąteczną kolację w towarzystwie 13 osób. Zwyczajem jest zapraszanie na nią także świeżo przybyłych imigrantów.

Z sondażu Scripps Howard News wynika, że 54 proc. Amerykanów co najmniej raz spożyło wieczerzę na Święto Dziękczynienia wraz z obcymi osobami, a 65 proc. - w towarzystwie osób innych ras lub religii.

 


POWIĄZANE

Amerykańscy analitycy branży mięsnej uważają, że w USA ceny mięsa wzrosły do rek...

– Grypa ptaków, jak również salmonella to dla branży drobiarskiej istotne wyzwan...

Brazylijskie drobiarstwo znane jest z produkcji i eksportu kurczaków, ale nie ze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę