a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

KE nie zgadza się na litewskie embargo na cały polski drób

13 grudnia 2007
Komisja Europejska nie zgadza się na jednostronne wprowadzenie przez Litwę całkowitego zakazu importu z Polski drobiu i ptactwa domowego w związku z ogniskami ptasiej grypy w Polsce.

"Kraje członkowskie UE nie mogą podejmować jednostronnych kroków w odniesieniu do handlu wewnątrzwspólnotowego" - poinformowała w środę PAP rzeczniczka KE odpowiadająca za sprawy zdrowia Nina Papadulaki.

"KE została powiadomiona (o zamiarach litewskich władz) i jest z nimi w kontakcie, zwracając się o zniesienie embarga" - dodała.

Zdaniem KE, dotychczasowe przedsięwzięte przez Polskę kroki, w związku z potwierdzeniem ognisk ptasiej grypy, są wystarczające, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ptasiej grypy do innych krajów.

Obecnie, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, obowiązuje zakaz importu drobiu z Polski tylko ze stref objętych zakażeniem, ale Litwa zwróciła się do KE o zgodę na wprowadzenie całkowitego zakazu, argumentując, że "sytuacja jest bardzo poważna, a wwóz żywego ptactwa i drobiu jest niebezpieczny".

Na Litwie od środy został wprowadzony zakaz wypuszczania ptactwa domowego z pomieszczeń, a na granicy polsko-litewskiej wzmożono kontrole.

Niepokój strony litewskiej w związku z wykrywaniem w Polsce kolejnych ognisk ptasiej grypy wynika z tego, że oba kraje mają siedem wspólnych przedsiębiorstw, w których hodowany jest drób. Każdego tygodnia z Polski na Litwę wwożonych jest ponad 300 tys. jednodniowych kurczaków, a każdego miesiąca ok. 1000 ton drobiu i produktów drobiowych.

We wtorek obecność wirusa ptasiej grypy stwierdzono u trzech dzikich ptaków w leśniczówce Taftowo w sołectwie Krzykały k. Ornety (woj. warmińsko-mazurskie). To już piąte ognisko tej choroby w Polsce.

Poprzednie cztery dotyczyły ptactwa hodowlanego i dotychczas nie wykraczały poza województwo mazowieckie. Na początku grudnia wirusa H5N1 wykryto na fermach indyczych w Myśliborzycach i Uniejewie w gminie Brudzeń Duży pod Płockiem. Ptasia grypa pojawiła się również na fermie kur w Karniszynie oraz w Sadłowie - obie miejscowości na terenie gminy Bieżuń. Drób z ferm, w których wykryto wirusa H5N1, jest usypiany i utylizowany.


POWIĄZANE

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, cyklicznie prezentuje najważniesze wydar...

Jak dowiadujemy się z komunikatu MRiRW wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie pr...

Krajowa Izba Producentów i Pasz przredstawiła najnowsze dane ze światowego drobi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę