EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

KE wzywa do wzmocnienia środków ostrożności w związku z ptasią grypą

8 lutego 2007

W ślad za potwierdzeniem wirusa ptasiej grypy groźnej dla ludzi odmiany H5N1 w Wielkiej Brytanii, Komisja Europejska zaleciła we wtorek krajom członkowskim UE nakazanie trzymania drobiu w zamknięciu, by ograniczyć jego kontakt z dzikimi ptakami przenoszącymi wirusa.

Zdaniem Komisji Europejskiej taki obowiązek powinien zostać wprowadzony na wszystkich terenach "wysokiego ryzyka", to znaczy tam, gdzie w pobliżu gospodarstw rolnych występują duże skupiska dzikiego ptactwa, zwłaszcza ptaków wędrownych.

Ponadto wszystkie kraje UE zobowiązano do przeglądu stosowanych obecnie środków zabezpieczających przed pojawieniem się nowych ognisk ptasiej grypy.

Jednocześnie KE uspokaja, że przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności ogniska ptasiej grypy nie zwiększają ryzyka wystąpienia pandemii ludzkiej grypy.

Pozostaje także sceptyczna wobec ewentualnych planów masowych szczepień drobiu przeciwko ptasiej grypie - powątpiewa w skuteczność takich działań na szeroką skalę, nie wykluczając wszakże tej możliwości w konkretnych przypadkach. Szerzej temat ten ma zostać omówiony przez naukowców na specjalnej konferencji w marcu w Weronie.

Ptasia grypa wystąpiła na wielkiej farmie indyków w hrabstwie Sussex we wschodniej Anglii. Wytyczono tam strefy ochronne i wybito dotąd 160 tys. ptaków. Pochodzenia wirusa wciąż nie ustalono.

Wirus H5N1 może być zabójczy dla ludzi, jeśli zarażą się nim bezpośrednio od ptaków. Od 2003 r. zmarły co najmniej 164 osoby zarażone tym wirusem, głównie w krajach Azji Południowo-Wschodniej.


POWIĄZANE

Dbając o dietę swojej rodziny zawsze korzystaj z rzetelnych źródeł informacji Te...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, cyklicznie prezentuje najważniesze wydar...

Jak dowiadujemy się z komunikatu MRiRW wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę