Advertisement

Kolejne ognisko H5N1

12 grudnia 2007
Jest czwarty przypadek ptasiej grypy. Na Mazowszu trzeba wybić ponad pół miliona kurczaków. Hodowcy i przetwórcy drobiu są coraz bardziej przerażeni tempem rozprzestrzeniania się wirusa. Cała branża stoi w obliczu poważnego kryzysu.

Informacja o tym, że w Polsce wykryto kolejny czwarty już przypadek grypy ptaków pojawiły się w ministerstwie rolnictwa tuż przed 14 tuż po spotkania ministra z przedstawicielami producentów i przetwórców drobiu.

Marek Sawicki, minister rolnictwa – „Mięso i produkty drobiowe nie są zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi.”

Konsumenci mogą spać spokojnie, ale hodowcy drobiu już nie. Branży grozi prawdziwa katastrofa. A jej pierwsze efekty są już dobrze widoczne.

Teresa Żuromińska, hodowca drobiu Nowe Miasto Lubawskie - „U hodowców są już potężne straty. W tej chwili są już odmawiane jaja wylęgowe, zakłady nie odbierają jaj wylęgowych, ubojnie nie odbierają żywca.”

Branża przetwórcza broni się przed zarzutami twierdząc, że zwierzęta są nie odbierane tylko z 3 kilometrowej strefy wokół ognisk ptasiej grypy. Zakłady mięsa białego nie wykluczają jednak w najbliższym czasie obniżek cen skupu żywca. Ale winą za to obarczają handlowców.

Rajmund Paczkowski, Krajowa Rada Drobiarstwa – „Każdy handlowiec dobry, w tym okresie będzie chciał skorzystać na tym interesie i obroty zwiększyć sobie przed świętami i wymaga od nas obniżki cen zdecydowanie.”

Jednak to czego wszyscy najbardziej się obawiają to reakcja konsumentów. Jeżeli w sklepach zacznie się masowy odwrót od mięsa białego to branży drobiarskiej przed krachem nic nie uratuje.

Andrzej Danielak, Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu – „Natychmiastowe straty, potężne straty, bowiem w gwałtowny sposób urywa się rynek zbytu, bowiem konsumenci z obawy, zupełnie nieuzasadnionej obawy, o swoje zdrowie zaprzestają kupowania misa drobiowego i jaj.”

Drób w trzykilometrowych strefach wokół ognisk ptasiej grypy podlega obowiązkowemu ubojowi. Hodowcy mogą w tej sytuacji liczyć na odszkodowania. Bez odpowiedzi pozostaje na razie pytanie na jak duże. Jedno jest pewne rząd w 100% strat nie pokryje.


POWIĄZANE

Kolejne trzy polskie zakłady drobiarskie, skontrolowane przez stronę chińską, uz...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła, 16 października, p...

Brazylijskim drobiarzom można pozazdrościć silne go wsparcia rządu w reprezentow...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę