Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Możliwe jest załamanie unijnego rynku drobiarskiego

22 maja 2003

Rozszerzająca się epidemia ptasiej grypy w Holandii, Belgii, a ostatnio także w Niemczech już spowodowała wzrost cen mięsa drobiowego na niemieckim rynku o 10%. Tymczasem eksperci prognozują kolejne podwyżki. Jeśli ptasia grypa nie da za wygraną unijni drobiarze będą w poważnym kłopocie.

Stały Komitet Weterynaryjny Unii Europejskiej zastanawia się jak walczyć z kryzysem wywołanym epidemią ptasiej grypy. Trzydziestego maja bieżącego roku kończą się nałożone przez Brukselę embarga na eksport kurczaków, piskląt oraz jaj. Straty ponoszą nie tylko drobiarze, których fermy zaatakowała choroba, ale także budżet Piętnastki. 

W Holandii, Belgii i Niemczech drób to towar deficytowy. Jego ceny rosną, ale nie cieszy to hodowców, których straty sięgają milionów euro. Tylko w samej Holandii, gdzie wykryto już blisko trzysta ognisk choroby zabito 28 milionów ptaków. Problemy nie ominęły także Niemiec. Tam mięso drobiowe zdrożało już o 10%, a eksperci prognozują kolejny wzrost. Jeśli ptasia grypa nie da za wygraną rynek drobiu czeka poważny kryzys.


POWIĄZANE

„Kulawi władcy” to cykl pięciu filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Warsaw...

Według doniesień ukraińskich mediów Korporacja Rolnicza Krupetsk buduje nową fer...

Stany Zjednoczone i Indie próbują rozwiązać spór handlowy dotyczący drobiu toczą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę