aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polskie kurczaki są tańsze od niemieckich

4 października 2004

Ceny drobiu rzeźnego znowu wahają się w granicach 2,80-3 zł za kilogram. Drobiarze narzekają na niską opłacalność i czekają na odbiorców z Zachodu. Wielu z nich dziwi się, dlaczego nasze kurczaki, gęsi i indyki nie zawojowały unijnego rynku.

Na początku maja handel wewnątrzunijny zapowiadał się całkiem nieźle. Zachodni odbiorcy przysyłali po polski drób tiry za tirami. Pod koniec maja ceny znacznie wzrosły. W czerwcu kilogram kurczaka (żywca) wyceniano nawet na 4 zł.

Mówiłem drobiarzom, żeby uważali z cenami, bo przestraszą sąsiadów - mówi prof. Stanisław Wężyk, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu. No i skończyło się tak, że z Polski wyjeżdża niewiele drobiu, choć jest tani i świetnej jakości.

We wrześniu 100 kg tuszki kurczaka kosztowało w: Polsce - ok. 102 euro, Niemczech - 158 euro, Francji - 190 euro. Cena estońskiego mięsa była najbardziej zbliżona do polskiego, jednak i tak aż o ok. 20 euro (za 100 kg) wyższa. Pomimo tak niskich stawek nasz drób nie jest już tak chętnie kupowany jak na początku maja.

Kiedy latem ceny były wysokie, niektórzy zerwali umowy i sprzedawali drób tylko na rynku krajowym - twierdzi Zenon Pieńkos , prezes firmy DROBEX z Solca Kujawskiego. To doprowadziło do jego rozregulowania. Każdy sobie -

Mamy konkurencję polsko-polską - dodaje prof. Wężyk. Zakłady drobiarskie, jeśli sprzedają za granicę, to poprzez pośredników. W dodatku nawzajem sobie szkodzą dając niższą cenę niż koledzy. A przecież polskie firmy mogłyby stworzyć konsorcjum i wypromować wspólną markę.

Zdaniem prezesa Pieńkosa nie jest to możliwe: Każdy ciągnie w swoją stronę, a producentów drobiu w Polsce jest zbyt wielu.

Niebawem liczba producentów może się zmniejszyć, ponieważ dziewięćdziesiąt procent z nich jest zadłużonych w wylęgarniach i w wytwórniach pasz. Wielu nie stać na spłatę długów, a na znaczący wzrost cen nie ma co liczyć.

Ceny kurczaków i kaczek mogą znowu spaść. Indyki i gęsi nie powinny stanieć.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę