Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Ponad 12 mln zł odszkodowań w wyniku ptasiej grypy

8 lutego 2008
Ponad 12,2 mln zł wyniosły wstępne koszty poniesione na odszkodowania, uśpienie ptaków, utylizację i dezynfekcję związane z wystąpieniem w Polsce ptasiej grypy - poinformował wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak. Wiceminister powiedział w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, że w wyniku pojawienia się w Polsce na początku grudnia ub.r. ptasiej grypy, zostało zlikwidowanych łącznie ok. 939 tys. sztuk drobiu oraz ponad 3,9 mln sztuk jaj.

Grypę u ptaków wykryto między 1 a 22 grudnia 2007 r. w 10 ogniskach w województwach w mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim).

Jak wyjaśnił Ławniczak, resort rolnictwa podjął działania, które mają częściowo zrekompensować hodowcom poniesione straty. Przygotowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów odnośnie tzw. pomocy de minimis. Na udzielenie takiej pomocy nie potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej.

Będzie ona przysługiwała producentom drobiu, którzy ponieśli straty w okresie od 1 grudnia 2007 do 31 stycznia 2008 r. Pomoc udzielana będzie poprzez Agencję Rynku Rolnego (ARR) ze środków budżetowej rezerwy celowej. Na gospodarstwo maksymalna pomoc może wynosić 7,5 tys. euro na okres trzech lat.

Ze wstępnych szacunków wynika, że taką pomocą może być objęte ok. 1600 gospodarstw. Według Ławniczaka, ARR będzie mogła rozpocząć przyjmowanie wniosków od gospodarstw zainteresowanych uzyskaniem takiej pomocy w ciągu 30 dni.

Wiceminister zaznaczył, że resort rolnictwa podjął również starania o uruchomienie nadzwyczajnych środków wsparcia z funduszy unijnych. Poinformował, że spotkanie w tej sprawie odbyło się 16 stycznia w Brukseli. Komisja Europejska zgodziła się na rozpatrzenie tej kwestii po otrzymaniu szczegółowych informacji o stratach poniesionych przez branżą drobiarską w Polsce.

KE może uruchomić nadzwyczajne środki wsparcia, ale wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia specjalnej procedury. Pomoc wówczas może być sfinansowana w połowie z budżetu unijnego, a w połowie z krajowego.

Według wiceprezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Władysława Piaseckiego, w wyniku ptasiej grypy, cena drobiu w styczniu spadła o ok. 1 zł/kg, co oznacza, że producenci drobiu stracili ok. 100- 120 mln zł. Podobnej wysokości straty poniosły także zakłady drobiarskie.


POWIĄZANE

W ostatnich tygodniach komunikowaliśmy o nowych celach strategicznych ukraińskie...

Krajowa Rada Drobiarstwa Izba Gospodarcza  stanowisko zespołu d/s drobiarstwa w ...

W Stanach Zjednoczonych zmodyfikowany ma zostać system kontroli nad procesem pro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę