aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Profilaktyka i choroby przepiórek

18 grudnia 2002

Przepiórki japońskie są ptakami całkowicie udomowionymi i uzależnionymi od człowieka, który powinien stwarzać optymalne warunki środowiskowe niezbędne do zachowania wysokiej zdrowotności i produkcyjności. Nieodpowiednie warunki środowiskowe i higieniczne oraz niedobory żywieniowe wpływają niekorzystnie na zdrowie tych ptaków i obniżają ich produkcyjność.

Przepiórki są wrażliwe na niedobory białka, składników mineralnych i witamin w paszy. 

  • zbyt mała zawartość białka powoduje opóźnienie okresu dojrzałości rozpłodowej, wyższe zużycie paszy i obniżenie nieśności i zdrowotności.
  • niska zawartość fosforu i wapnia powoduje spadek nieśności i wylęgowości oraz krzywicę i zmniejszenie tempa wzrostu.
  • brak manganu obniża wylęgowość, a wylężone pisklęta maja zagięte palce. Jego niedobór powoduje także chorobę zwaną perozą objawiająca się zgrubieniem stawów skokowych i wykręceniem nogi w bok.
  • nadmiar tłuszczu przyczynia się do zwyrodnienia wątroby. 
  • niedobór witaminy A powoduje obniżenie zdrowotności przepiórek, zwiększając ich podatność na choroby. 
  • brak witaminy E obniża zapłodnienie i wylęgowość jaj.
  • niski poziom witaminy D3 pogarsza jakość skorupy i zmniejsza wylęgowość.

Błędy żywieniowe, skłonności dziedziczne do nadmiernej agresywności, zbyt duża obsada, zbyt słabe oświetlenie i niedobory białka powodują występowanie pterofagii, czyli wzajemnego wydziobywanie sobie piór. Zjawisko to jest bardzo niebezpieczne, gdyż bardzo często jego następstwem jest kanibalizm. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem likwidacji wzajemnego wydziobywania się jest ucięcie jednej trzeciej części górnego dzioba. Do tego celu służą specjalne gilotynki, które tną rozgrzanym ostrzem przypalając jednocześnie miejsce cięcia, co niweluje krwawienie i przedłuża okres odrastania ciętego dzioba.

Bardzo niebezpieczną chorobą przepiórek jestkolibakterioza. Przyczynami sprzyjającymi jej powstawaniu są niedobory witamin, błędy żywieniowe, zła wentylacja, nadmierna obsada oraz zakażona woda. U dorosłych przepiórek choroba ta objawia się osowieniem, biegunką, utratą apetytu, trudnościami w poruszaniu i powoduje obniżenie, a nawet zahamowanie nieśności oraz znaczną śmiertelność do 80-90%. Bakterie powodujące kolibakteriozę mogą dostawać się do jaj przez pory w skorupie. Wyklute pisklęta z jaj pochodzących od chorych przepiórek są nosicielami zarazków i powodują zakażenie zdrowych ptaków. Chorobie tej można zapobiegać przez prawidłowe żywienie i odpowiednia higienę lęgów oraz eliminowanie ze stada słabych ptaków.

Inną bardzo niebezpieczna chorobą jestmykoplazmoza. Do występowania jej przyczyniają się złe warunki środowiskowe: nadmierna obsada, nieodpowiednia wentylacja, duża wilgotność, a także niedobór witaminy A. Mykoplazmoza często występuje z innymi chorobami, najczęściej z chorobami układu oddechowego. Zakażenie następuje przez kontakt ptaków zdrowych z chorymi. Zakażone ptaki są osowiałe, mają zmniejszony apetyt, przez co młode przepiórki wolno rosną, a dorosłe obniżają nieśność.

 Bardzo groźną chorobą wywoływaną przez grzyby jest aspergilloza. Źródłem zakażenia jest spleśniała ściółka i stęchła pasza. Zakażenie następuje najczęściej przez układ oddechowy, rzadziej przez przewód pokarmowy. Objawia się brakiem apetytu, osłabieniem, niedokrwistością oraz brakiem koordynacji ruchu i drgawkami. Śmiertelność młodych ptaków może dochodzić do 60%. U przepiórek młodych następuje zahamowanie wzrostu, a u niosących nawet całkowite zahamowanie znoszenia jaj. 

W chowie przepiórek, podobnie jak u innych ptaków o wynikach hodowlanych i produkcyjnych decyduje prawidłowe żywienie i optymalne warunki środowiskowe oraz przestrzeganie zasad higieny.

Autor: prof. dr hab. Andrzej Rutkowski

Akademia Rolnicza w Poznaniu

Materiał został udostępniony dzięki uprzejmości redakcji miesięcznika fauna&flora: fauna@opole.home.pl


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę