aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rynek jaj - chwilowa hossa czy trwała poprawa koniunktury?

19 marca 2004

Krajowi producenci jaj, przynajmniej ci więksi i lepiej przygotowani do integracji, wchodzą do Unii Europejskiej w nie najgorszych nastrojach.

Chociaż wysoka produkcja jaj w 2002 r. spowodowała redukcję cen i pogorszenie opłacalności, to znaczący wzrost eksportu jaj w ubiegłym roku podgrzał koniunkturę. Bieżący rok, jak wszystko na to wskazuje, upłynie pod znakiem większej stabilizacji rynku i opłacalności produkcji jaj, a integracja Polski z UE nie spowoduje w tej branży trzęsienia ziemi. Przeciwnie, bilans szans i zagrożeń dla tego rynku wskazuje raczej na lekką przewagę po stronie szans.

Ubiegły, 2003 r., stał w całej branży drobiarskiej pod znakiem eksportu do Unii Europejskiej: ze względu na epidemię ptasiej grypy w Holandii, u znaczącego dostawcy produktów drobiarskich i w niektórych landach Niemiec gwałtowanie wzrosło zapotrzebowanie Piętnastki na mięso drobiowe i jaja. Pamiętać jednak trzeba, iż eksport, ze względu na swój niewielki udział w produkcji jaj ogółem (1,6%) może pełnić rolę wentyla bezpieczeństwa, ale nie dźwigni krajowego rynku jaj.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę