CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Subsydia eksportowe

3 marca 2003

Lista produktów mogących korzystać z subwencji eksportowych oraz wysokość dopłat ustalone są co najmniej raz na trzy miesiące. Przy ustalaniu wysokości subsydiów brane są pod uwagę: sytuacja rynkowa, różnica miedzy cenami w UE a cenami światowymi oraz kierunek eksportu, limit wydatków na dopłaty eksportowe w ramach RU GATT, a niekiedy również brana jest pod uwagę różnica cen pasz pomiędzy Unią, a rynkiem światowym. W II połowie 2002 roku dopłaty te wahały się w granicach 0,8 do 1,7 euro na 100 sztuk jaj wylęgowych; 5-35 euro na 100 kilogramów jaj w skorupkach; 10-45 euro na 100 sztuk żółtek jaj płynnych, mrożonych, suszonych. W tym samym okresie w przypadku dopłat do eksportu żywego drobiu i mięsa drobiowego stosowane były stawki: dla niosek 0,8 euro na 100 sztuk, dla kurcząt mrożonych i innych produktów 44 euro na 100 kg.

Złagodzono kryteria odnośnie osób starających się o subsydia przy eksporcie mięsa drobiowego. Obecnie eksporter musi udokumentować prowadzenie działalności eksportowej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jednakże w przypadku niektórych kierunków eksportu mrożonych kurcząt, wymagane jest potwierdzenie eksportu co najmniej 1000 ton mięsa w każdym z dwóch ostatnich lat. 

Subsydia są wypłacane po udowodnieniu, że produkty zostały wyeksportowane z obszaru Wspólnoty, pochodziły ze Wspólnoty oraz dotarły do miejsca przeznaczenia podanego w licencji. Z wyjątkiem jednodniowych kurcząt i jaj wylęgowych dopłaty eksportowe ustalane są w UE z pewnym wyprzedzeniem.


POWIĄZANE

Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 ...

MHP chce wejść do Polski dzięki Exdrobowi, który borykał się ostatnio ze stratam...

Niepewność związana z ptasią grypą sprzyjała obniżeniu produkcji drobiu w kraju,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę