aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

W trosce o kurczaka

8 czerwca 2005

Bruksela oceniła, że europejskie kurczaki mają za ciasno i postanowiła zunifikować standardy chowu w zakładach drobiarskich na terenie Unii. Jeśli propozycja minimalnych wymogów dla hodowli zostanie zaakceptowana, to także polskie kurczaki będą miały więcej miejsca.

Na 1 metrze kw. będzie mogło znajdować się nie więcej niż 30 kg drobiu, czyli około 13 brojlerów kurzych ważących nieco ponad 2 kg.

Według inspektorów weterynarii, przepisy już obowiązujące w Polsce nie odbiegają znacząco od tych zaproponowanych przez Brukselę. - Kurczęta do trzeciego tygodnia życia mogą być chowane w ilości 35 sztuk na metrze kw., od trzeciego do piątego tygodnia - 22 sztuki, powyżej piątego tygodnia - 17 sztuk - mówi Lesław Szabłoński, wielkopolski wojewódzki lekarz weterynarii.

Sześć czy siedem sztuk to niby niewielka różnica, ale dla producentów bardzo znacząca. - Daje nam to obniżenie produkcji z metra kw. o 25-30 proc. - mówi Krzysztof Rowiński z Zakładu Drobiarskiego "Rowex".

Ministerstwo Rolnictwa już pracuje nad polskojęzyczną wersją zmian proponowanych przez Komisję Europejską. - Projekt ten wejdzie w życie być może jeszcze w tym roku, a na pewno na początku roku przyszłego - mówi Piotr Jakubowski z Ministerstwa Rolnictwa.

Obecnie w Polsce hoduje się ok. 1,35 mln ton żywca kurzego rocznie i - jak przyznają hodowcy - mamy do czynienia z nadprodukcją na tym rynku. Sytuacja finansowa branży drobiarskiej pogarsza się mimo tego, że rośnie produkcja i sprzedaż. Eksport stanowi obecnie tylko 10 proc. sprzedaży branży drobiarskiej. Szansą na większe zyski byłby eksport na Wschód, ale zależy on w dużym stopniu od rosyjskich weterynarzy, którzy kontrolują właśnie nasze zakłady.

Hodowcy zatem niedługo cieszyli się wzrostem cen drobiu średnio o 10 proc. Nowe rozwiązania pociągną za sobą zmniejszenie produkcji lub nowe inwestycje, które pochłoną setki tysięcy złotych. Szacuje się, że na ich zwrot będzie trzeba czekać minimum 5 lat.


POWIĄZANE

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę