aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W trosce o kurczaka

8 czerwca 2005

Bruksela oceniła, że europejskie kurczaki mają za ciasno i postanowiła zunifikować standardy chowu w zakładach drobiarskich na terenie Unii. Jeśli propozycja minimalnych wymogów dla hodowli zostanie zaakceptowana, to także polskie kurczaki będą miały więcej miejsca.

Na 1 metrze kw. będzie mogło znajdować się nie więcej niż 30 kg drobiu, czyli około 13 brojlerów kurzych ważących nieco ponad 2 kg.

Według inspektorów weterynarii, przepisy już obowiązujące w Polsce nie odbiegają znacząco od tych zaproponowanych przez Brukselę. - Kurczęta do trzeciego tygodnia życia mogą być chowane w ilości 35 sztuk na metrze kw., od trzeciego do piątego tygodnia - 22 sztuki, powyżej piątego tygodnia - 17 sztuk - mówi Lesław Szabłoński, wielkopolski wojewódzki lekarz weterynarii.

Sześć czy siedem sztuk to niby niewielka różnica, ale dla producentów bardzo znacząca. - Daje nam to obniżenie produkcji z metra kw. o 25-30 proc. - mówi Krzysztof Rowiński z Zakładu Drobiarskiego "Rowex".

Ministerstwo Rolnictwa już pracuje nad polskojęzyczną wersją zmian proponowanych przez Komisję Europejską. - Projekt ten wejdzie w życie być może jeszcze w tym roku, a na pewno na początku roku przyszłego - mówi Piotr Jakubowski z Ministerstwa Rolnictwa.

Obecnie w Polsce hoduje się ok. 1,35 mln ton żywca kurzego rocznie i - jak przyznają hodowcy - mamy do czynienia z nadprodukcją na tym rynku. Sytuacja finansowa branży drobiarskiej pogarsza się mimo tego, że rośnie produkcja i sprzedaż. Eksport stanowi obecnie tylko 10 proc. sprzedaży branży drobiarskiej. Szansą na większe zyski byłby eksport na Wschód, ale zależy on w dużym stopniu od rosyjskich weterynarzy, którzy kontrolują właśnie nasze zakłady.

Hodowcy zatem niedługo cieszyli się wzrostem cen drobiu średnio o 10 proc. Nowe rozwiązania pociągną za sobą zmniejszenie produkcji lub nowe inwestycje, które pochłoną setki tysięcy złotych. Szacuje się, że na ich zwrot będzie trzeba czekać minimum 5 lat.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę