aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

WIRUSOWE ZAPALENIE STAWÓW I POCHEWEK ŚCIĘGNOWYCH

19 czerwca 2002

Przyczyna
Wirusowe zapalenie stawów i torebek ścięgnowych jest wywołane przez reowirusy.

Źródła i drogi zakażenia
Wirus może rozprzestrzeniać się przez kontakt z zakażonym ptakiem lub kałem. Możliwa jest również pionowa droga zakażenia. Wiele szczepów reowirusów bytuje w przewodzie pokarmowym i nie wszystkie z nich są patogenne.

Wrażliwy gatunek
Naturalnymi gospodarzami są kury, indyki i najprawdopodobniej bażanty.

Objawy kliniczne
Pierwsze objawy wirusowego zapalenia stawów i pochewek ścięgnowych występują najczęściej w stadach rodzicielskich brojlerów między 6 a 10 tygodniem życia. Ptaki niechętnie się przemieszczają, a zmuszone do chodzenia poruszają się z trudem i z objawami silnego bólu. Widoczny jest obrzęk pochewki ścięgnowej w okolicy stawu skokowego, który może być ciepły i bolesny.

Zmiany sekcyjne
Stawy skokowe są najczęściej obrzękłe, choć nie tak znacznie jak w przebiegu zakażenia Mycoplasma synoviae czy Staphylococcus. Po przecięciu torebki ścięgnowej i torebki stawu skokowego stwierdza się w nich obecność przezroczystego, krwistego płynu, ścięgno jest odbarwione, z pasami przekrwień, pokryte strzępkami włóknika. Można również obserwować przerwanie ciągłości zmienionego ścięgna, zwłaszcza u starszych ptaków w wieku powyżej 29-30 tygodnia życia. W tym przypadku ponad stawem skokowym stwierdza się twardy, bliznowaty węzeł. W przypadku dołączenia się Myc. Synoviae lub Staphylococcus spp. ilość wysięku wzrasta i ma on kolor żółty do różowego. W stadach towarowych kur nieśnych choroba jest stwierdzona znacznie rzadziej niż w stadach rodzicielskich brojlerów i w stadach brojlerów.

Leczenie i zapobieganie
Brak jest leczenia przyczynowego przy tej chorobie. Podanie antybiotyków jest wskazane zwłaszcza przy powikłaniach spowodowanych przez gronkowce. Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest stosowanie szczepień ochronnych. W stadach rodzicielskich stosuje się szczepionki żywe i inaktywowane, natomiast w stadach brojlerów szczepionki atenuowane żywe.

Spis treści

 

 

 

 


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę