EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Wolność dla drobiu?

22 grudnia 2015
Nakaz trzymania drobiu w zamknięciu wkrótce zostanie zniesiony. Polska Inspekcja Weterynaryjna rozpoczęła starania nad uchyleniem rozporządzenia zakazującego między innymi handlu drobiem na targowiskach oraz karmienia kur i kaczek poza kurnikami.

Całkowite zniesienie ograniczeń związane jest z brakiem jakiegokolwiek zagrożenia wybuchem ptasiej grypy w Polsce. Skończyły się wiosenne migracje dzikich ptaków, w dodatku w krajach sąsiednich, od dawna nie stwierdzono żadnego ogniska choroby. To zdaniem Inspekcji Weterynaryjnej wystarczy, żeby wszystkie ograniczenia uchylić.

Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii: w tej chwili pracujemy nad tym, żeby to rozporządzenie już mogło zostać uchylone i żeby można było wrócić do sprzedaży na targowiskach drobiu a także wypuszczania drobiu na świeże powietrze.

Według służb weterynaryjnych, możliwe jest to jeszcze przed rozpoczęciem wakacji. Taka deklaracja cieszy rolników. Tym bardziej, że niepotrzebne utrzymywanie restrykcji w swobodnym chowie zwierząt powoduje spore utrudnienia w ich obrocie.

Wiktor Szmulewicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych: sądzę, że to będzie dobra wiadomość dla samych rolników i dla zwierząt, gdyby się dowiedziały o tym też.

Nakaz trzymania drobiu w zamknięciu wprowadzono na początku grudnia ubiegłego roku. W związku z wysokim ryzykiem rozprzestrzenienia się wirusa ptasiej grypy. Mimo złagodzenia restrykcji pod koniec stycznia, do tej pory nie zdecydowano się na całkowite jego zniesienie.


POWIĄZANE

Dbając o dietę swojej rodziny zawsze korzystaj z rzetelnych źródeł informacji Te...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, cyklicznie prezentuje najważniesze wydar...

Jak dowiadujemy się z komunikatu MRiRW wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę