aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Za dużo dioksyn w kurzych jajach z niemieckich ferm

18 stycznia 2005

Kurze jaja z niektórych ferm na terenie kilku niemieckich krajów związkowych (landów) zawierają więcej toksycznych dioksyn, niż przewidują normy obowiązujące od 1 stycznia w Unii Europejskiej.

Niemieckie Ministerstwo Ochrony Konsumenta, Żywności i Rolnictwa w Berlinie potwierdziło w poniedziałek wcześniejsze doniesienia mediów. Minister Renate Kuenast wezwała do natychmiastowego wycofania ze sklepów jaj zawierających toksyczne substancje i ich zniszczenia.

Podwyższoną zawartość dioksyn stwierdzono w jajach pochodzących od kur wolno biegających po terenie ferm. Eksperci ministerstwa są zdania, że dioksyny pochodzą z zanieczyszczonej ziemi. Jak podał dziennik "Bild am Sonntag", zawartość dioksyn w jajach od kur wolno biegających jest 2,5 razy większa niż w jajach od kur trzymanych w klatkach. Niemieckie organizacje konsumenckie ostrzegły przed przesadnymi reakcjami. "Jedzcie nadal jajka na śniadanie. Nie ma żadnego nadzwyczajnego niebezpieczeństwa" - powiedział Thomas Isenberg z Federacji Organizacji Konsumenckich. Jego zdaniem, spożycie dwóch do trzech jajek tygodniowo nie grozi żadnym niebezpieczeństwem. "Nie ma powodów do paniki" - dodał Isenberg.

W Unii Europejskiej obowiązuje od 1 stycznia norma dopuszczająca maksymalnie 3 pikogramy dioksyn na gram tłuszczu. Niemcy należały do krajów szczególnie aktywnie zabiegających o wprowadzenie takiej normy.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę