aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ZAKAŹNE ZAPALENIE NOSA I TCHAWICY INDYKÓW - TRT/ ZAKAŹNY ZESPÓŁ DUŻEJ GŁOWY - SHS (Turkey Rhinotracheitis / Swollen ...

19 czerwca 2002

Przyczyna
Choroba wywoływana jest przez pneumowirusy ptasie.

Źródła i drogi zakażenia
Wirus może rozprzestrzeniać się zarówno na drodze zakażenia horyzontalnego (kontakt z osobnikiem chorym, zanieczyszczona wirusami woda, odzież obsługi, wyposażenie) i pionowego.

Wrażliwy gatunek
Indyki, kury

Objawy kliniczne
U młodych indyków stwierdza się wysięk z nosa, zapalenie spojówek, rzężenie, obrzęk tkanek miękkich głowy zwłaszcza w okolicy zatok podoczodołowych i podżuchwowej.
W stadach nieśnych obok zaburzeń ze strony układu oddechowego występuje spadek nieśności. Zachorowalność jest zazwyczaj bardzo wysoka natomiast śmiertelność może być zróżnicowana i z reguły jest wyższa u młodych indycząt.
U kurcząt pneunowirusy wywołują tak zwany zakaźny zespół dużej głowy (Swollen Head Syndrome - SHS). Chore ptaki wykazują utratę apetytu, osowiałość, obrzęk tkanek miękkich głowy wokół oczu oraz zatok podoczodołowych, torticollis i zaburzenia w koordynacji ruchów. Obserwuje się również wyraźny spadek nieśności, jeśli choroba wystąpi w okresie produkcyjnym.

Zmiany anatomopatologiczne
Obraz zmian anatomopatologicznych jest bardzo zróżnicowany i zależy głównie od tego jaki czynnik bakteryjny wikła pierwotne zakażenie wirusowe. W przypadku SHS obserwuje się często ropne zapalenie tkanek miękkich głowy z obecnością włóknika i wysięku ropnego. Stwierdza się również zapalenie nosa, tchawicy i zatok występuje zarówno u indyków jak i kur.
Obserwowane włóknikowe zapalenie worków powietrznych i worka osierdziowego są skutkiem wtórnym zakażeń E. coli. Nerki mogą być obrzęknięte i przekrwione, w płucach stwierdza się obrzęk, przekrwienie i obecność włóknikowego wysięku.

Diagnoza
Rozpoznanie oparte na objawach klinicznych nie jest wiarygodne, bowiem wiele innych chorób może przebiegać z podobnymi zmianami. Najpewniejsza diagnoza oparta jest o wyniki badań wirusologicznych (izolacja pneumowirusa z wysięku lub ze zmienionych błon śluzowych). Mogą być również wykrywane specyficzne przeciwciała. W takich przypadkach mogą znaleźć zastosowanie: test seroneutralizacji, immunofluorescencji oraz najpowszechniej stosowany test ELISA.

Leczenie i zapobieganie
Podanie antybiotyków zapobiega wtórnym powikłaniom bakteryjnym. Najlepszą metodą zapobiegania chorobie są szczepienia profilaktyczne.

Uwagi
Stwierdzono, że wirus TRT występuje w 2 typach: A i B. Różne szczepionki zawierają izolaty należące do różnych grup. W praktycznej profilaktyce choroby w wielu krajach stosuje się szczepionki zawierające zarówno typ A jak i B wirusa.

Spis treści


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę