aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Egipt kupuje ok. 19 mln ton zbóż rocznie

5 lutego 2016
Egipt kupuje ok. 19 mln ton zbóż rocznie
PAP / Darek Delmanowicz

Egipt jest od lat największym na świecie importerem pszenicy, ziarno kupuje na przetargach. W ostatnim roku Egipt najwięcej ziarna sprowadził z krajów Basenu Morza Czarnego oraz z Francji. Polsce udało się sprzedać w ub. r. do Egiptu 60 tys. ton pszenicy.

W poprzednich latach Egipt kupował podobne ilości pszenicy co w ostatnim roku. Szacuje się, że w sezonie 2015/16 zaimportuje on ok. 11 mln ton. Całkowite zapotrzebowanie tego kraju na importowane zboże szacuje się na nieco ponad 19 mln ton - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Egipt znaczą cześć pszenicy kupuje poprzez rządową agencję GASC. Importowana pszenica jest mieszana z krajową, w celu poprawy zawartości glutenu w "miksie", a następnie służy do wypieku subsydiowanego chleba. Dlatego też jakość sprowadzanego ziarna jest dla strony egipskiej bardzo ważna. W przetargach organizowanych przez GASC wymagania jakościowe są ściśle określone i przestrzegane.

Do niedawna Francja była jednym z największych eksporterów zbóż na egipski rynek. Obecnie coraz większego znaczenia nabierają kraje z basenu Morza Czarnego (Rosja, Ukraina i Rumunia). Jeżeli GASC podniesie wymogi co do zawartości białka do 12,5 proc. (co było zapowiadane jesienią) będzie to niekorzystne dla dostawców z Francji, Niemiec i USA. Umocniłaby się natomiast pozycja konkurencyjna dostawców z rejonu Morza Czarnego. Obawy eksporterów budzi także zapowiedź egipskich władz fitosanitarnych, iż będą odrzucać wszystkie partie ziarna zawierające jakiekolwiek ilości sporysza (zanieczyszczenie grzybem).

Możliwość zaostrzenie wymogów fitosanitarnych ze strony Egiptu spowodowały, że ilość ofert w na styczniowym przetargu była znacząco niższa w porównaniu do poprzednich przetargów. GASC zakupił na nim 235 tys. ton pszenicy rumuńskiej, francuskiej i rosyjskiej. Średnia cena wyniosła 189,17 USD za tonę. W grudniu GASC kupił 120 tys. ton argentyńskiej pszenicy po 174,88 USD/tonę i 176,2 USD/tonę. Oferta Argentyny okazała się atrakcyjna ze względu niską cenę.

W okresie od 1 lipca 2015 roku do 23 grudnia ub. r. GASC dokonał zakupu 3,37 mln ton pszenicy miękkiej. Największe udziały w dotychczasowym eksporcie pszenicy do Egiptu (w ramach przetargów na dostawę organizowanych przez GASC) miały kraje: Rosja (54 proc. udział i sprzedaż sięgającą 1,83 mln ton), Rumunia (18 proc. udział, 600 tys. ton) oraz Ukraina (12 proc. udział, 400 tys. ton). Francja zajmuje dopiero czwarte miejsce z ilością 360 tys. ton (11 proc. udział).

W tym samym okresie, w sezonie 2014/15 GASC zakupił 3,21 mln ton pszenicy. Największe ilości dostarczyły przy tym takie kraje jak: Rosja (27,6 proc.), Rumunia (28 proc.) oraz Francja (24 proc.). Poza tym wśród dostawców była także Ukraina (3 proc. udział) oraz USA (2 proc. udział).

W II połowie 2015 r. także Polsce udało się sprzedać 60 tys. ton pszenicy miękkiej do Egiptu (w ramach przetargów GASC), co daje jednak zaledwie 2-procentowy udział.

Zapytany o szansę eksportowe Polski w tym zakresie, prezes Izby Zbożowo-Paszowej Adam Tański wyjaśnił PAP, że atrakcyjność oferty zależy od kosztów transportu, ceny zbóż na giełdach ale także od kursu złotówki wobec innych walut. Osłabienie złotego sprzyja eksportowi, ale także spadły notowania zbóż na giełdach - dodał.

Rynki krajów Afryki Północnej są wskazywane przez resort rolnictwa jako najbardziej perspektywiczne dla eksportu polskiego ziarna.

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów podawanych eksport zbóż z kraju w sezonie 2014/2015 wyniósł 6,45 mln t. To o 1,52 mln t (31 proc.) więcej niż w poprzednim sezonie. W ubiegłym sezonie wyraźnie zmieniła się struktura towarowa eksportu. Przede wszystkim znacząco wzrosło znaczenie pszenicy. Jej eksport wyniósł aż 4,45 mln t wobec 2,48 mln t w sezonie 2013/2014. Był to wynik bardzo wysokich zbiorów w Polsce, słabej jakości pszenicy we Francji, ograniczeń w eksporcie z Rosji i Ukrainy, słabego euro i złotego oraz niskich zbiorów w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej - tłumaczą analitycy BGŻ BNP Paribas.

W ocenie ekspertów, wyniki przetargów GASC dobrze ilustrują konkurencyjność ofert pszenicy od różnych dostawców. W bieżącym sezonie zdecydowanie umocniła się pozycja krajów basenu Morza Czarnego oraz w ostatnim okresie Argentyny. Francja, unijny lider w produkcji i eksporcie pszenicy miękkiej, ma natomiast trudności z konkurowaniem o dostawy na kluczowe rynki zbytu - informuje FAMMU/FAPA.

(PAP)


POWIĄZANE

16.05.br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt” C...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...

Początek czerwca to tradycyjnie czas dynamicznego wzrostu i rozwoju kukurydzy. O...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę