Advertisement

1% rocznie

3 grudnia 2015
Wzrost kwot mlecznych o 1% rocznie, a po 2015 roku likwidacja systemu kwotowania w Unii Europejskiej. Tak będą wyglądać unijne propozycje w sprawie tzw. przeglądu zdrowotnego Wspólnej Polityki Rolnej. Do założeń tzw. przeglądu zdrowotnego unijnej polityki rolnej dotarła Polska Agencja Prasowa. Dokument ma być ogłoszony przez Komisję Europejską 20 maja.

W odpowiedzi na wzrost popytu na produkty mleczne na rynkach światowych Bruksela zaproponuje, by od kwietnia 2015 roku istniejące we Wspólnocie kwoty mleczne zniknęły zupełnie, a rolnicy mogli produkować tyle, ile chcą. By zapewnić im tzw. "miękkie lądowanie", Komisja proponuje w międzyczasie dla wszystkich państw cztery jednoprocentowe podwyżki kwot mlecznych od sezonu 2010/11 do sezonu 2013/14.

Elżbieta Nitecka – ZPPM: w tej chwili ograniczenie produkcji mleka powoduje, że ceny tego surowca są wysokie, że niewykorzystane są moce produkcyjne, spada konkurencyjność polskich produktów mleczarskich.

Branża mleczarska od dawna domaga się likwidacji systemu kwot uznając, ze ogranicza to jej rozwój.

Dariusz Sapiński, prezes SM „Mlekovita”: stanowisko polskiego rządu powinno być takie, że po 2013 roku nie powinno być ograniczeń w produkcji mleka surowego.

Coroczny wzrost produkcji mleka o 1% został jednak przez mleczarzy skrytykowany. Ich zdaniem taka decyzja jest niewystarczająca. A Komisja Europejska powinna do 2015 roku zdecydować się na przynajmniej 10% powiększenie limitów.


POWIĄZANE

Inspirujące spotkania biznesowe, nowe kontrakty i zamówienia oraz tysiące profes...

Należąca do Milkiland mleczarnia boryka się z coraz poważniejszymi kłopotami. Lo...

W dniach 5-9 października 2019 r. odbywają się targi Anuga 2019. Polska Izba Mle...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę