2% więcej mleka

14 stycznia 2008
Narodowa kwota mleczna będzie od przyszłego sezonu zwiększona o 2% - zdecydował Komisja Europejska. Zdaniem mleczarni to minimum ustępstw ze strony Brukseli. Dla rolników oznacza to, że także w przyszłym sezonie nie zapłacą kar za przekroczenie swoich limitów produkcyjnych.

Rolnicy, którzy w ostatnim czasie chcieli zwiększyć produkcję mleka mieli duży kłopot. Z jednej strony mleczarnie windowały ceny skupu, z drugiej gospodarze musieli pamiętać, że rok temu za przekroczenie unijnych limitów musieli zapłacić 240 milionów złotych kary.

Zbigniew Kalinowski – prezes OSM „Piątnica”: - Rolnicy czują się ograniczani tymi kwotami i obawiają się takich decyzji rozwojowych.

Decyzja Komisji Europejskiej spowoduje, że w sezonie 2008/2009 podobnie jak w tym roku kar nie będzie. Ale eksperci przypominają, że nie można o nich zapominać.

Elżbieta Nitecka Związek Prywatnych Przetwórców Mleka: - Zapomniec nie można dlatego, że nie zostały zniesione i nie ma takiej woli, natomiast myślę, że nie stanowią one większego zagrożenia.

Zwiększenie o 2% narodowej kwoty mlecznej branża przyjęła z zadowoleniem. Wprawdzie żądania była większe, ale przynajmniej na razie rozwiązuje to problem.

Waldemar Broś – KZSM: - 2% jest to w naszej ocenie to, co jest niezbędne do dalszego rozwoju.

Komisja Europejska podtrzymuje swoje stanowisko, aby po 2015 roku całkowicie zlikwidować system limitowania produkcji we Wspólnocie.


POWIĄZANE

We wtorek odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global D...

Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka po raz kolejny została...

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w grudniu 2018 r. wyniosł...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę