2,5 mln kg - największy wniosek o kwotę mleczną na Podlasiu

30 października 2003

2,5 mln kg mleka - na tyle opiewa największy wniosek z Podlasia o przyznanie kwoty mlecznej, czyli limitu produkcji po wejściu Polski do Unii Europejskiej - poinformował w środę podlaski oddział Agencji Rynku Rolnego.

Z danych agencji wynika, że wszyscy rolnicy - niezależnie od wielkości prowadzonych gospodarstw - złożyli wnioski o znacznie większe limity niż ich produkcja w roku referencyjnym (od 1 kwietnia 2002 r. do 31 marca 2003 r.). Gospodarze chcą powiększać stada i rozwijać się - ocenia dyrektor ARR w Białymstoku Zbigniew Zalewski.

W piątek upływa termin, do którego wszyscy hurtowi dostawcy mleka (do mleczarni) muszą w swoich oddziałach ARR złożyć wnioski o przyznanie kwot. Bez tego nie będą mogli po 1 kwietnia 2004 roku sprzedawać mleka.

Dostawcy bezpośredni, czyli rolnicy, którzy sami przetwarzają i sprzedają swoje wyroby mleczne, na składanie wniosków o kwoty mają czas do końca listopada.

Na Podlasiu, które jest krajowym liderem w produkcji mleka, składanie wniosków dobiega końca. ARR szacuje, że brakuje jeszcze około 1 tys. z 43 tys. spodziewanych wniosków. Składanie wniosków odbywało się za pośrednictwem spółdzielni mleczarskich.

ARR ocenia, że najwięksi producenci mleka wnioski już poskładali. Wniosek o największą kwotę złożyła Hodowla Zarodowa Zwierząt w Knyszynie - spółka Agencji Nieruchomości Rolnych. W roku referencyjnym spółka hodująca 400 krów w dwóch stadach w Knyszynie i Ogrodnikach osiągnęła produkcję 1,6 mln kg mleka. Ubiega się o kwotę 2,5 mln kg.

Wśród rolników indywidualnych wniosek o największą kwotę złożył Dariusz Hlebowicz ze wsi Wychodne, który mleko dostarcza do spółdzielni Sudovia w Suwałkach. Rolnik hoduje ok. 120 krów mlecznych. W roku referencyjnym wyprodukował 935 tys. kg mleka, a ubiega się limit w wysokości 1,7 mln kg.

Duże wnioski złożyli też prezes Związku Hodowców Bydła na Podlasiu, Krzysztof Banach z Kalinowa, który dostarcza mleko do spółdzielni w Piątnicy koło Łomży, oraz Stanisław Żochowski ze wsi Kamińskie Wiktory, dostawca surowca do spółdzielni w Łapach. Duży wniosek - 1,5 mln kg - złożył też Zakład Melioracji i Użytków Zielonych Biebrza - poinformował Piotr Ślepowroński z sekcji kwotowania mleka w ARR w Białymstoku.

Na Podlasiu około dwudziestu producentów złożyło wnioski na kwotę większą niż 500 tys. kg mleka. Hodują oni po około 100 krów. O kwotę od 250 do 500 tys. kg ubiega się około 130 producentów. Największą grupę - 22,8 tys. (połowa producentów) stanowią rolnicy, którzy ubiegają się o kwoty od 10 do 50 tys. kg. Ich stada liczą od pięciu do trzynastu krów. 10,5 tys. rolników hodujących po dwie krowy złożyło wnioski o najniższe kwoty - do 10 tys. kg.

W roku referencyjnym na Podlasiu skupiono 1,3 mln ton mleka (18 proc. produkcji krajowej) z czego 87 proc. w najwyższej klasie ekstra. Pierwsze decyzje o przyznaniu kwot będą wydane najprawdopodobniej w styczniu 2004, a wszystkie muszą być wydane do 15 marca 2004. Krajowa kwota mleczna przyznana Polsce przez UE to 8,9 mld ton. Od 2006 roku ma to być 9,3 mld ton.


POWIĄZANE

Sprawdź w jakiej kondycji jest twoja spółdzielnia czy firma zajmująca się przetw...

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w maju 2017 roku wyniosła...

Copa i Cogeca pochwalają decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zakazuj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę