2,5 mln kg - największy wniosek o kwotę mleczną na Podlasiu

30 października 2003

2,5 mln kg mleka - na tyle opiewa największy wniosek z Podlasia o przyznanie kwoty mlecznej, czyli limitu produkcji po wejściu Polski do Unii Europejskiej - poinformował w środę podlaski oddział Agencji Rynku Rolnego.

Z danych agencji wynika, że wszyscy rolnicy - niezależnie od wielkości prowadzonych gospodarstw - złożyli wnioski o znacznie większe limity niż ich produkcja w roku referencyjnym (od 1 kwietnia 2002 r. do 31 marca 2003 r.). Gospodarze chcą powiększać stada i rozwijać się - ocenia dyrektor ARR w Białymstoku Zbigniew Zalewski.

W piątek upływa termin, do którego wszyscy hurtowi dostawcy mleka (do mleczarni) muszą w swoich oddziałach ARR złożyć wnioski o przyznanie kwot. Bez tego nie będą mogli po 1 kwietnia 2004 roku sprzedawać mleka.

Dostawcy bezpośredni, czyli rolnicy, którzy sami przetwarzają i sprzedają swoje wyroby mleczne, na składanie wniosków o kwoty mają czas do końca listopada.

Na Podlasiu, które jest krajowym liderem w produkcji mleka, składanie wniosków dobiega końca. ARR szacuje, że brakuje jeszcze około 1 tys. z 43 tys. spodziewanych wniosków. Składanie wniosków odbywało się za pośrednictwem spółdzielni mleczarskich.

ARR ocenia, że najwięksi producenci mleka wnioski już poskładali. Wniosek o największą kwotę złożyła Hodowla Zarodowa Zwierząt w Knyszynie - spółka Agencji Nieruchomości Rolnych. W roku referencyjnym spółka hodująca 400 krów w dwóch stadach w Knyszynie i Ogrodnikach osiągnęła produkcję 1,6 mln kg mleka. Ubiega się o kwotę 2,5 mln kg.

Wśród rolników indywidualnych wniosek o największą kwotę złożył Dariusz Hlebowicz ze wsi Wychodne, który mleko dostarcza do spółdzielni Sudovia w Suwałkach. Rolnik hoduje ok. 120 krów mlecznych. W roku referencyjnym wyprodukował 935 tys. kg mleka, a ubiega się limit w wysokości 1,7 mln kg.

Duże wnioski złożyli też prezes Związku Hodowców Bydła na Podlasiu, Krzysztof Banach z Kalinowa, który dostarcza mleko do spółdzielni w Piątnicy koło Łomży, oraz Stanisław Żochowski ze wsi Kamińskie Wiktory, dostawca surowca do spółdzielni w Łapach. Duży wniosek - 1,5 mln kg - złożył też Zakład Melioracji i Użytków Zielonych Biebrza - poinformował Piotr Ślepowroński z sekcji kwotowania mleka w ARR w Białymstoku.

Na Podlasiu około dwudziestu producentów złożyło wnioski na kwotę większą niż 500 tys. kg mleka. Hodują oni po około 100 krów. O kwotę od 250 do 500 tys. kg ubiega się około 130 producentów. Największą grupę - 22,8 tys. (połowa producentów) stanowią rolnicy, którzy ubiegają się o kwoty od 10 do 50 tys. kg. Ich stada liczą od pięciu do trzynastu krów. 10,5 tys. rolników hodujących po dwie krowy złożyło wnioski o najniższe kwoty - do 10 tys. kg.

W roku referencyjnym na Podlasiu skupiono 1,3 mln ton mleka (18 proc. produkcji krajowej) z czego 87 proc. w najwyższej klasie ekstra. Pierwsze decyzje o przyznaniu kwot będą wydane najprawdopodobniej w styczniu 2004, a wszystkie muszą być wydane do 15 marca 2004. Krajowa kwota mleczna przyznana Polsce przez UE to 8,9 mld ton. Od 2006 roku ma to być 9,3 mld ton.


POWIĄZANE

Fermentowane produkty mleczne zawierające żywe kultury bakterii stanowią doskona...

Powodów, by sięgać po polskie produkty mleczne jest wiele – mówi Justyna Żulewsk...

Na początku stycznia wystartowała kontynuacja ogólnopolskiego programu promocyjn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę