aaa_TSW_2023
CTR_2023

Agencja kupi kwoty

20 lipca 2007
Co zrobić z posiadanym limitem, gdy nikt nie chce go kupić? Resort rolnictwa ma na to już gotową receptę. Od września Agencja Rynku Rolnego będzie mogła nabywać od rolników ich kwoty mleczne. Warunek jest tylko jeden – trzeba przestawić się na inną produkcję.

Są rejony w kraju gdzie kwota mleczna oferowana do sprzedaży to towar bardzo deficytowy. Ale nie brakuje też takich gdzie chętnych na kupno nie ma. Szczególnie dotyczy to południa kraju.

Jan Krzysztof Ardanowski wiceminister rolnictwa: - Ustawa o regulacji rynku mleka przesądziła, że odejście od regionalizacji kwot nastąpi dopiero w 2009 roku wtedy nie byłoby problemu, mogliby te kwoty kupić rolnicy w innych województwach.

A dopóki handel na wolnym rynku poza terenem danego województwa nie jest możliwy rolnicy będą mogli sprzedać swoją kwotę mleczną państwu.

- Rolnik, który odda kwotę do ARR do podziału na innych rolników otrzyma jednorazowe odszkodowanie pod warunkiem, że złoży dokumentację, że przez 3 lata będzie zajmował się produkcja mięsa. – mówi Ardanowski.

A dokładnie przestawi się na hodowlę bydła opasowego owiec lub kóz. Z programu będą mogli skorzystać producenci, którzy mają przyznaną kwotę mleczną nie większą niż 20 tysięcy kilogramów tego surowca.

Stawki, po jakich Agencja Rynku Rolnego będzie dokonywać transakcji są jeszcze uzgadniane. Resort rolnictwa zapewnia jednak, że mimo nieznacznych różnic pomiędzy województwami to i tak proponowane ceny będą wyższe niż rynkowe. W tym roku na to działanie przewidziano 20 milionów złotych.


POWIĄZANE

    Wpływ dostępności paszy na pastwisku na wydajność mleka (linia niebieska) i ...

Wzrost kosztów surowców, pracy i produkcji przy jednoczesnym spadku cen na świat...

Dobrostan zwierząt jest kluczowym aspektem naszego społeczeństwa, obejmującym do...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę