aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

ARR uruchomiła interwencję na rynku mleka

6 maja 2004

Agencja Rynku Rolnego (ARR) uruchomiła interwencję na rynku mleka poprzez zakup mleka w proszku i dopłaty do prywatnego przechowywania masła - poinformował na środowej konferencji prezes Agencji, Zbigniew Izdebski.

ARR poinformowała, że wnioski na interwencyjne zakupy odtłuszczonego mleka w proszku można składać w Agencji od 1 marca do końca sierpnia. Cena interwencyjna wynosi 205,52 euro za 100 kg (od 1 maja do 30 czerwca 2004 r.) i 195,24 euro za 100 kg (od 1 lipca 2004 r. do 30 czerwca 2005 r.). Limit zakupu wynosi 109 tys. ton w skali całej Unii Europejskiej.

Izdebski przypomniał, że masło objęte dopłatami do płatnego przechowywania, musi być wyprodukowane w zakładach, które uzyskały autoryzację ARR. Okres przechowywania masła nie może być krótszy niż 90 dni i dłuższy niż 120 dni.

"Musimy mieć autoryzowane zakłady produkcyjne, które mogą dostarczać mleko i masło oraz znaleźć magazyny, spełniające normy sanitarne, które będą przechowywać te zapasy. Zakłady, aby skorzystać z interwencji muszą szybko włączyć się i wyrazić chęć współpracy" - powiedział Izdebski.

Dodał, że Agencja przeznaczy 50 proc. środków, które uzyskamy z Unii Europejskiej na działania interwencyjne na tym rynku.

Prezes powiedział również w rozmowie z PAP, że od listopada 2004 r. Agencja planuje interwencyjny zakup zbóż.

"Nasze prognozy w tej chwili wskazują, że ten rok, jeśli chodzi o zboża, będzie rokiem urodzajnym, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Jeśli będzie urodzaj, a nie będzie zakupów tak jak dotychczas w okresie żniw, cena w okresie żniw wyraźnie spadnie i w związku z tym wystąpi potrzeba interweniowania na jesieni w celu zakupu nadwyżek po cenach gwarantowanych przez UE" - wyjaśnił Izdebski.

Prezes podkreślił, że Agencji udało się ustabilizować podstawowe rynki rolne i nadal będzie dążyć do stabilizacji rynku. "Jeśli będzie stabilna polityka cenowa, będzie się opłacało produkować, rolnicy będą wybierali te działy produkcji, które będą im się opłacały" - powiedział.

Od 1 maja 2004 roku Agencja Rynku Rolnego jest agencją płatniczą i działa zgodnie z prawodawstwem unijnym. Podstawowym zadaniem Agencji Rynku Rolnego jest realizacja w Polsce Wspólnej Polityki Rolnej Unii. To oznacza, że decyzję o uruchomieniu określonego programu interwencyjnego, podejmuje Komisja Europejska po przeanalizowaniu sytuacji na rynkach rolnych, a za realizację tego programu jest odpowiedzialna ARR.


POWIĄZANE

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...

W 100% gospodarstw dostarczających mleko na potrzeby produkcji produktów mleczny...

Podsumowanie 2023 roku w przemyśle mleczarskim Z danych trzech kwartałów 2023 r....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę