CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Bezpłatne mleko w szkołach

14 sierpnia 2007
Uczniowie podstawówek od 1 września br. będą mogli bezpłatnie pić w szkołach białe mleko, natomiast do mleczek smakowych dopłata będzie dużo niższa niż dotychczas. Środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia pochodzą z budżetu państwa oraz z dopłat unijnych.

Już od 1 września uczniowie szkół podstawowych będą mieli możliwość bezpłatnego wypicia białego mleka, np. w kartonikach ze słomką o poj. 200 ml. Aby skorzystać z tego mechanizmu i dać uczniom możliwość bezpłatnego picia mleka, szkoły powinny przystąpić do specjalnego programu. Jednym z nich jest akcja „Mleko z klasą”, mająca na celu stworzenie zdrowego nawyku codziennego picia mleka przez dzieci. Zadaniem programu jest zachęcenie dzieci do picia mleka poprzez zabawę
i szereg aktywności - m.in. konkursy, programy edukacyjne oraz działania skierowane do mediów. Jedną z form aktywności akcji jest również strona internetowa www.mlekozklasa.pl.

Przystąpienie do programu „Mleko z klasą” umożliwia szkołom terminowe dostawy mleka oraz obarczenie kwestią formalną dostawców mleka, a więc bezpośrednio spółdzielnie mleczarskie lub regionalne hurtownie. Rolą szkoły jest tylko podpisanie umowy z dostawcą i rozprowadzenie mleka wśród uczniów. Szkoły, które przystąpiły do programu „Mleko z klasą”, od nowego roku szkolnego będą miały możliwość  uczestnictwa w wielu konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

Dotychczas w wielu szkołach barierą w kupowaniu dla uczniów mleka był brak warunków
do przechowywania tzw. świeżego mleka. Teraz nie ma już z tym problemu, ponieważ dostępne jest mleko UHT w kartonikach 0,2 l.  Dzięki technologii UHT mleko może być dostarczane do szkół co dwa tygodnie i nie wymaga specjalnych warunków przechowania, a nieobecne w szkole dziecko po powrocie na zajęcia może odebrać zaległe kartoniki i wypić swoje mleczka.  
Jeśli szkoły podejmą decyzję, że dzieci w danej placówce pić będą mleczka białe
w kartonikach wystarczy, że szkoła podpisze stosowną umowę z dostawcą. W takiej sytuacji rodzice nie będą musieli nic dopłacać.

Dzieci zdecydowanie preferują  mleczka smakowe (czekoladowe, waniliowe, truskawkowe czy bananowe). Jeśli szkoły zdecydują się na zakup kartoników z mleczkiem smakowym to miesięcznie kosztować to będzie rodziców mniej niż 5 zł.  Warto dodać, że mleczka smakowe mają takie same walory zdrowotne jak mleko białe.  

Spożycie mleka w naszym kraju od wielu lat systematycznie spada.  Mleko jest najważniejszym źródłem wapnia – jego przyswajalność z mleka krowiego wynosi 80% (dla porównania z mleka sojowego tylko 13%). Wapń jest głównym składnikiem zębów i kości. Jego brak w organizmie jest m.in. przyczyną osteoporozy. Zachęcanie dzieci do picia mleka w szkołach jest szczególnie ważne – bowiem aż 50% ogólnej masy wapnia gromadzone jest do 10 roku życia. Kolejne 40% - do 20 lat, a 10% do 30 roku życia.
 
Już teraz warto pomyśleć o tym, by dzieciom zapewnić kartonik mleka od początku roku szkolnego 2007/08. Informacje o programie „Mleko z klasą” i adresy dostawców mleka do szkół znajdują się na stronie internetowej www.mlekozklasa.pl.

POWIĄZANE

Na światowym rynku mleka utrzymuje się silna nierównowaga pomiędzy cenami tłuszc...

Jedna z największych mleczarni w USA: Dairy Farmers of America (DFA) zawarła umo...

Źródła w Komisji Europejskiej wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie domniemanym...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę