Advertisement

Bezpłatne mleko w szkołach

14 sierpnia 2007
Uczniowie podstawówek od 1 września br. będą mogli bezpłatnie pić w szkołach białe mleko, natomiast do mleczek smakowych dopłata będzie dużo niższa niż dotychczas. Środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia pochodzą z budżetu państwa oraz z dopłat unijnych.

Już od 1 września uczniowie szkół podstawowych będą mieli możliwość bezpłatnego wypicia białego mleka, np. w kartonikach ze słomką o poj. 200 ml. Aby skorzystać z tego mechanizmu i dać uczniom możliwość bezpłatnego picia mleka, szkoły powinny przystąpić do specjalnego programu. Jednym z nich jest akcja „Mleko z klasą”, mająca na celu stworzenie zdrowego nawyku codziennego picia mleka przez dzieci. Zadaniem programu jest zachęcenie dzieci do picia mleka poprzez zabawę
i szereg aktywności - m.in. konkursy, programy edukacyjne oraz działania skierowane do mediów. Jedną z form aktywności akcji jest również strona internetowa www.mlekozklasa.pl.

Przystąpienie do programu „Mleko z klasą” umożliwia szkołom terminowe dostawy mleka oraz obarczenie kwestią formalną dostawców mleka, a więc bezpośrednio spółdzielnie mleczarskie lub regionalne hurtownie. Rolą szkoły jest tylko podpisanie umowy z dostawcą i rozprowadzenie mleka wśród uczniów. Szkoły, które przystąpiły do programu „Mleko z klasą”, od nowego roku szkolnego będą miały możliwość  uczestnictwa w wielu konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

Dotychczas w wielu szkołach barierą w kupowaniu dla uczniów mleka był brak warunków
do przechowywania tzw. świeżego mleka. Teraz nie ma już z tym problemu, ponieważ dostępne jest mleko UHT w kartonikach 0,2 l.  Dzięki technologii UHT mleko może być dostarczane do szkół co dwa tygodnie i nie wymaga specjalnych warunków przechowania, a nieobecne w szkole dziecko po powrocie na zajęcia może odebrać zaległe kartoniki i wypić swoje mleczka.  
Jeśli szkoły podejmą decyzję, że dzieci w danej placówce pić będą mleczka białe
w kartonikach wystarczy, że szkoła podpisze stosowną umowę z dostawcą. W takiej sytuacji rodzice nie będą musieli nic dopłacać.

Dzieci zdecydowanie preferują  mleczka smakowe (czekoladowe, waniliowe, truskawkowe czy bananowe). Jeśli szkoły zdecydują się na zakup kartoników z mleczkiem smakowym to miesięcznie kosztować to będzie rodziców mniej niż 5 zł.  Warto dodać, że mleczka smakowe mają takie same walory zdrowotne jak mleko białe.  

Spożycie mleka w naszym kraju od wielu lat systematycznie spada.  Mleko jest najważniejszym źródłem wapnia – jego przyswajalność z mleka krowiego wynosi 80% (dla porównania z mleka sojowego tylko 13%). Wapń jest głównym składnikiem zębów i kości. Jego brak w organizmie jest m.in. przyczyną osteoporozy. Zachęcanie dzieci do picia mleka w szkołach jest szczególnie ważne – bowiem aż 50% ogólnej masy wapnia gromadzone jest do 10 roku życia. Kolejne 40% - do 20 lat, a 10% do 30 roku życia.
 
Już teraz warto pomyśleć o tym, by dzieciom zapewnić kartonik mleka od początku roku szkolnego 2007/08. Informacje o programie „Mleko z klasą” i adresy dostawców mleka do szkół znajdują się na stronie internetowej www.mlekozklasa.pl.

POWIĄZANE

W tym roku, w ramach XXIV atestacji żywności w Programie „Doceń polskie”, certyf...

Dyrekcja Generalna Zdrowia i Ochrony Konsumentów, Komisji Europejskiej po przepr...

Od połowy maja, przez miesiąc hasłem „Pełne mleko energii” producent łaciatego a...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę