aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Białaczka enzootyczna

16 stycznia 2001

PRZYCZYNY
Przewlekła choroba zakaźna i zaraźliwa bydła, spowodowana zakażeniem wirusem Oncornavirus typu C, cechująca się nadmiernym złośliwym rozrostem tkanki limfoidalnej.

OBJAWY KLINICZNE
Choroba ma zwykle przebieg przewlekły, okres od zakażenia do wystąpienia wyraźnych objawów klinicznych trwa od kilku miesięcy do wielu lat. Po bezobjawowym okresie wylęgania następuje okres białaczki podklinicznej, charakteryzujący się zmianami hematologicznymi (limfocytoza).
Po okresie utajonym następuje okres występowania klinicznych objawów białaczki w postaci guzowatej. Powiększenie węzłów chłonnych, wytrzeszcz gałki ocznej, niedokrwistość, zaburzenia krążenia i trawienia, mogą wystąpić porażenia kończyn. Guzowata postać białaczki kończy się zejściem śmiertelnym.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
Szarobiałe guzy umiejscowione w różnych narządach, na przekroju żółtawe lub różowawe. Najczęściej guzy i nacieczenia stwierdza się w węzłach chłonnych, trawieńcu, sercu, jelitach, oponach rdzenia, macicy, pochwie, śledzionie.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Badania serologiczne odczynem immunodyfuzji w żelu. Badania histopatologiczne – przyżyciowe lub pośmiertnie stwierdzenie rozrostu tkanki limfoidalnej w chorobowo zmienionych węzłach chłonnych i narządach.

LECZENIE
Nie opracowano.

ZAPOBIEGANIE I ZWALCZANIE
Tworzenie stad wolnych od białaczki enzootycznej, obrót bydłem między stadami o tej samej sytuacji epizootycznej. Bezwzględne przestrzeganie zasad aseptyki i antyseptyki przy wykonywaniu badań i zabiegów u bydła. Bydło z białaczką guzowatą podlega ubojowi z urzędu. Zwalczanie białaczki w postaci utajonej jest uzależnione od aktualnie obowiązujących terytorialnie przepisów.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę