Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Ceny mleka spadają

5 września 2005

Rzeka mleka nie wysycha, ale ceny spadają - tak wygląda teraz sytuacja branży mleczarskiej. Mimo niesprzyjającej w lipcu pogody rolnicy dostarczyli do punktów skupu prawie o 1/10 więcej surowca niż przed rokiem. I według wstępnych wyliczeń ten rok możemy zamknąć wynikiem 8 miliardów 250 milionów litrów.

Hodowcy mieli już czas, aby przyzwyczaić się, że chociaż odstawiają coraz więcej surowca to niekoniecznie oznacza to wyższe dochody. Ceny mleka od grudnia spadają. Co prawda z bardzo wysokiego poziomu, ale zdaniem ekspertów stawki wypłacane rolnikom za sierpień zrównają się już z ubiegłorocznymi. Mleczarzy coraz mniej cieszy także rosnący eksport, bo przy niskim kursie euro ich dochody zamiast rosnąć spadają.

W porównaniu z grudniem , kiedy ceny były najwyższe teraz rolnicy dostają średnio o 9 % mniej. Stawki jak zwykle zależą nie tylko od jakości mleka, ale jeszcze bardziej od sytuacji ekonomicznej zakładu. Na Podlasiu ceny są nawet o 30 % wyższe niż na Podkarpaciu czy w Małopolsce. Dzięki opłacalnym przez ostatni rok cenom skupu mleka i wysokim stawkom za żywiec wołowy, udało się zahamować spadek pogłowia bydła.


POWIĄZANE

Bezpłatny projekt pt. „Dzieciaki Mleczaki” sfinansowany ze środków Funduszu Prom...

Raport Smart Protein sfinansowany ze środków unijnych wiele mówi na temat kondyc...

Fonterra poinformowała, że otrzymała zgodę organów antymonopolowych na sprzedaż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę