EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Chcemy produkować więcej mleka

13 grudnia 2005

W najbliższych dniach do Komisji Europejskiej trafi wniosek o uruchomienie mlecznej kwoty restrukturyzacyjnej dla polskich dostawców hurtowych.

Jeżeli Bruksela się zgodzi, to od 1 kwietnia 2006 r. rolnicy sprzedający mleko do skupu będą mogli ubiegać się o możliwość dostarczenia dodatkowych 416 tys. ton. Polska stara się o zwiększenie kwoty, ponieważ jest już niemal pewne, że limit hurtowy przyznany nam przez Komisję Europejską na lata 2005 - 2006 (8,5 mln ton) zostanie przekroczony, nawet o około 25 tys. ton.

Jak dowiedziała się "Rz", Ministerstwo Rolnictwa przygotowało już raport, który będzie podstawą do ubiegania się o uruchomienie kwoty restrukturyzacyjnej. - Spełniamy najważniejszy warunek, ponieważ zmniejszyło się spożycie mleka w gospodarstwach - mówi Ewa Domańska z Ministerstwa Rolnictwa. Z raportu wynika, że rolnicy wykorzystują na własne potrzeby ok. 2,63 tys. ton mleka, o blisko tysiąc ton mniej niż pięć lat temu.

Resort nie jest w stanie udowodnić, że w ciągu ostatnich kilku lat wzrosło spożycie mleka w przeliczeniu na jednego Polaka. Jednak Ewa Domańska uspokaja, że nie jest to argument kluczowy. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że w 2005 r. jedna osoba w polskiej rodzinie wypiła 52 litry mleka, o 3 litry mniej niż w roku ubiegłym.

Przetwórcy mleka oczekują, że ministerstwo wystąpi do Komisji Europejskiej również o automatyczne przekształcenie rezerwy bezpośredniej w hurtową, tak aby dostawcy nie musieli robić tego samodzielnie. Tłumaczą, że Agencja Rynku Rolnego podzieliła już dodatkowe 31 tys. ton pomiędzy rolników dostarczających mleko do skupu, którzy przekroczyli indywidualny limit. Ale ma jeszcze ok. 90 proc. rezerwy dla tych, którzy mleko sprzedają m.in. swoim sąsiadom. Ministerstwo nie złożyło jeszcze wniosku w tej sprawie.

Trwają natomiast prace nad zmianą ustawy o rynku mleka, aby z kwoty restrukturyzacyjnej pierwsi mogli skorzystać rolnicy, dla których nie wystarczyło rezerwy rozdzielonej przez agencję.

Przekroczenie limitu krajowego oznacza, że dostawcy, którzy dostarczyli do mleczarni za dużo mleka, zapłacą karę, prawdopodobnie 30,91 euro za 100 litrów. Przetwórcy chcą pomóc rolnikom. Zaproponowali, że wyłożą na ten cel po 2 gr od litra skupionego mleka. Na razie Ministerstwo Rolnictwa sprawdza, czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem.


POWIĄZANE

Wczoraj, 15 marca 2023 r. w Bistro Bursztynowa w Warszawie odbyła się konferencj...

Chiny to dla polskiego sektora mleczarskiego jeden z najważniejszych rynków zbyt...

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez magazyn Forbes, około 70 procent polsk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę