aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy wykorzystamy kwoty mleczne?

22 września 2003

Najpierw w negocjacjach walczyliśmy o jak najwyższą kwotę mleczną, teraz jest pytanie czy uda się ja wykorzystać. A wszystko dlatego, że rolnicy wcale nie śpieszą się ze składaniem wniosków o przyznanie limitów. W całym kraju złożyło je mniej niż połowa rolników. A czas nagli, bo termin upływa z końcem października.

Rolnicy, którzy chcą produkować więcej niż w roku referencyjnym, mogą starać się o dodatkowe limity z rezerwy. Muszą tylko wykazać, że już zwiększyli dostawy do mleczarni lub rozbudowują oborę i dokupują krowy. Rezerwa rozdzielona będzie na wszystkie województwa proporcjonalnie do ilości produkowanego mleka. Najwięcej otrzyma Mazowsze, potem Podlasie i Wielkopolska. 
 
Najlepiej pod tym względem złożonych wniosków wypada Warmia i Mazury oraz woj. świętokrzyskie. Tam spłynęły już wnioski od 60% hodowców. Najgorzej jest w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku. Tymczasem sytuacja w mleczarstwie poprawia się. Wszystko za sprawą wyjątkowo opłacalnej produkcji mleka w proszku i coraz wyższych cen masła i serów. Lepszą kondycję mleczarni powinni już niedługo odczuć także rolnicy.


POWIĄZANE

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę