aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dyktat mleczarni

20 października 2003

Masło i sery zaczęły drożeć już miesiąc temu, jednak dostawcy mleka na podwyżkę cen skupu mogą liczyć najwcześniej za miesiąc. Na razie mleczarnie odrabiają straty.

Kostka masła wyprodukowana w Toruńskiej Spółdzielni Mleczarskiej kosztuje obecnie o 10-15 gr więcej niż przed miesiącem. Ceny serów w Toruniu wzrosły średnio o 1,5 zł (za kg). 

Jeszcze większe podwyżki odnotowano w OSM Nakło. Kilogram masła podrożał u nas o dwa złote – przyznaje Jerzy Baranowski, prezes nakielskiej mleczarni. 

Na pytanie o powody podwyżki, prezes Baranowski odpowiada: – Ceny dyktuje rynek. Inne mleczarnie wprowadziły podwyżki, to my też. No i z powodu suszy mamy w tym roku około ośmiu procent mniej mleka niż w ubiegłym. 
Skutki podwyżki odczuli tylko ci rolnicy, którzy kupują masło i sery. Dostawcy mleka na razie nie. Ceny w skupie nie idą w górę. W TSM za litr mleka płacą średnio 73 gr, za mleko w klasie ekstra 85-87 gr. W nakielskiej spółdzielni litr mleka w klasie ekstra kosztuje 70 gr, średnio za litr płacą 59 gr. 

Dlaczego na razie nie podwyższono cen za mleko? To trudne pytanie – twierdzi Tadeusz Walczak, prezes TSM. – Przewidujemy podwyżki od listopada. 

Z kolei prezes Baranowski mówi wprost: – Na razie mleczarnie odrabiają straty, a jak zrobią bilans i będą pieniążki, to wzrosną też ceny skupu.


POWIĄZANE

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę