Fotodermatitis

16 listopada 2001


PRZYCZYNY
Działanie światła na skórę zawierającą substancje uczulające. Gromadzenie się czynników uczulających może być spowodowane: gryką, dziurawcem, pochodnymi fenotiazyny, filoerytryną – pochodną chlorofilu, przy uszkodzonej wątrobie, kortykosterydami, w przebiegu leptospirozy, podawaniem siana z motylkowych, zawilgoconego i skażonego grzybami oraz innymi czynnikami zewnątrz  i wewnątrzustrojowymi.

OBJAWY KLINICZNE
Zaczerwienienie, obrzęk, świąd, w cięższych przypadkach nawet martwica, występują na nie owłosionych lub pokrytych białym włosem partiach skóry. Obrzęk okolicy nozdrzy może powodować silną duszność, zapalenie skóry wymienia wywołuje objaw kopania się w brzuch. W cięższych przypadkach obserwuje się wzrost ciepłoty wewnętrznej, nawet do 42°C, przyspieszenie tętna, niezborność ruchową, zaburzenia świadomości.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
Typowo rozmieszczone na nie owłosionych i białych partiach skóry zmiany zapalne, od przekrwienia do złuszczenia się martwych odcinków, zmiany zapalne, zwyrodnieniowe w wątrobie – jeżeli przyczyną uczulenia była niewydolność wątroby.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Badania laboratoryjne, ze względu na typowe rozmieszczenie zmian, wskazane są jedynie w celu stwierdzenia ewentualnego tła wątrobowego. Próby wątrobowe ASPAT, ALAT, bilirubina, fosfataza alkaliczna.

LECZENIE
Natychmiastowe umieszczenie zwierzęcia w zacienionym miejscu, środki przeczyszczające – Natrium sulfuricum 500-1000 g, zmiana paszy, Opticortenol S 4-8 ml, miejscowo Ung. Entozoni 2-3 razy dziennie.

ZAPOBIEGANIE
Unikanie pasz i leków uczulających, przy konieczności podawania paszy uczulającej utrzymywanie zwierząt w zacienionych pomieszczeniach lub wypuszczanie na pastwisko nocą.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

Powodów, by sięgać po polskie produkty mleczne jest wiele – mówi Justyna Żulewsk...

Na początku stycznia wystartowała kontynuacja ogólnopolskiego programu promocyjn...

fot.Pasmo górskie Kilimandżaro z jego najwyższym szczytem Kibo (5.895 m.n.p.m.) ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę