Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Góralska bryndza pod unijną ochroną

28 marca 2007
Bryndza podhalańska będzie pierwszym polskim produktem regionalnym chronionym w Unii Europejskiej.

 - Termin przesyłania protestów upłynął w ostatni piątek. Teraz pozostały nam tylko wewnętrzne konsultacje i rejestracja bryndzy może nastąpić na przełomie maja i czerwca - powiedział Michael Mann, rzecznik unijnej komisarz rolnictwa. Nikt rejestracji bryndzy nie oprotestował i tym samym wyprzedziła ona oscypek. Jako pierwszy polski produkt znalazła się w prestiżowej grupie unijnych wyrobów tradycyjnych, które mają prawo do używania znaku Chronionego Oznaczenia Geograficznego.

Bryndza to miękki podpuszczkowy ser owczy produkowany na Podhalu od wielu stuleci. Teraz każdy wytwórca będzie musiał przestrzegać spisanych przez Polskę, a zarejestrowanych przez Komisję Europejską zasad wytwarzania.

Oscypek wciąż czeka na swoją kolej. Wprawdzie procedura zastrzegania nazwy tego sera rozpoczęła się nawet wcześniej niż dla bryndzy, ale obiekcje zgłosili Słowacy. - Na razie analizujemy ich list -powiedział rzecznik Komisji. Słowacy się boją, że po rejestracji oscypka prawo do swojej nazwy straci ich ostiepok. Twierdzą, że oscypek to nazwa gatunkowa. Jeśli dostaną zapewnienie, że będą mogli zarejestrować "slovensky ostiepok" to zastrzeżenia wobec polskiego oscypka wycofają.

W Unii Europejskiej jest ponad 700 produktów zarejestrowanych w kategoriach Chronionej Nazwy Pochodzenia lub Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Przodują kraje południa Europy: Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia i Grecja. Zastrzegają tradycyjne regionalne oliwy, sery, mięsa, wędliny, owoce, warzywa, pieczywo i alkohole. Proces rejestrowania znaków geograficznych w nowych państwach UE dopiero się rozpoczął i tylko Czechy zdążyły zastrzec trzy rodzaje piwa z Budziejowic.

Polscy producenci złożyli na razie dziewięć wniosków o ochronę tradycyjnych produktów związanych z określonym regionem. Poza góralskim serami w Brukseli na rozpatrzenie czekają jeszcze dokumenty dotyczące: podkarpackiego miodu spadziowego, wiśni nadwiślańskiej, rogala świętomarcińskiego, wielkopolskiego sera smażonego, kiełbasy lisieckiej, andrutów kaliskich oraz miodu wrzosowego zborów dolnośląskich.


POWIĄZANE

Bez względu na sytuację pandemiczną MLEKOVITA nie zwalnia tempa. Mleczarski konc...

Dziś konsumenci dbają o zdrowie i szukają jak najbardziej naturalnej żywności, s...

Dziś konsumenci dbają o zdrowie i szukają jak najbardziej naturalnej żywności, s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę