Hurtownicy złożyli wnioski

12 listopada 2003

Prawie 100 procent hurtowych producentów mleka, którzy oddali surowiec w roku referencyjnym, złożyło wnioski o kwoty mleczne.

Z końcem października minął termin składania wniosków o kwoty mleczne przez producentów hurtowych mleka, czyli takich, którzy odstawiają mleko do punktów skupu, mleczarni i przetwórni.

Dostawcy bezpośredni, którzy dostarczają mleko surowe i jego przetwory bezpośrednio do obrotu rynkowego, bez pośrednictwa punktów skupu, mają jeszcze czas na złożenie wniosków o kwoty mleczne do końca listopada. Dotąd - jak poinformowano nas w biurze rzecznika prasowego ARR w Warszawie, w całym kraju wnioski o kwoty mleczne złożyło 353 tysiące „hurtowników" i 53 tysiące dostawców bezpośrednich. Natomiast w OT ARR w Poznaniu - czyli z terenu Wielkopolski - wnioski złożyło 21500 dostawców hurtowych i 4620 bezpośrednich. Tak w skali kraju jak i Wielkopolski stanowi to 98 proc. wszystkich, którzy oddali mleko w roku referencyjnym

- Te wielkości jeszcze mogą się zmienić - nawet w przypadku dostawców hurtowych - mówi rzecznik prasowy ARR Mirosław Iwański. - Mogą jeszcze nadejść te wnioski, które zostały wysłane pocztą tuż przed końcem października.
Decyzję administracyjną o przyznaniu kwoty mlecznej wydadzą dyrektorzy OT ARR.

Jeżeli rolnicy nie wypełnią wniosków o indywidualne kwoty mleczne, po 1 maja 2004 roku nie będą mogli -zgodnie z prawem - wprowadzić mleka do obrotu rynkowego.

Unia Europejska przyznała Polsce kwotę mleczną w wysokości 8,5 mld kg mleka. W roku referencyjnym, który skończył się 30 marca br, i który jest podstawą do obliczania kwot mlecznych dla poszczególnych producentów, dostarczyli oni łącznie 7,3 mld kg mleka. Pozostaje prawie 1 mld kg, która wejdzie do krajowej rezerwy mleka.

- Rezerwa będzie od 1 stycznia 2004 rozdysponowana - mówi M. Iwański - Nad warunkami i zasadami podziału rezerwy pracuje Komisja Porozumiewawcza, składająca się z przetwórców i producentów, ukonstytuowana na mocy ustawy o regulacji rynku mleka. Minister te zasady musi zatwierdzić, a Agencja Rynku Rolnego będzie je realizować.


POWIĄZANE

Warto świadomie wybierać produkty żywnościowe. Sięgając po polskie artykuły mlec...

Ranking Spółdzielni Mleczarskich organizowany jest od 2007 roku. W tym roku zest...

Na marginesie 19. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej odbyło się...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę