CTR_80917

Ile zakładów ma prawo do segregacji? 

15 stycznia 2003

Tylko 56 zakładów mleczarskich znajdzie się na liście mleczarni z prawem do segregacji mleka. Na więcej nie zgodziła się Unia Europejska. Jednak rząd uspokaja, że z prawa do unijnej interwencji będą mogły korzystać także te mleczarnie, które na liście się nie znalazły.

Początkowo żądaliśmy, aby na liście firm z prawem do segregacji mleka – a więc takich, które skupują i przetwarzają mleko w klasie extra i w klasie pierwszej – znalazło się ponad 200 mleczarni. Obawiano się, że nie znalezienie się na liście to dla mleczarni brak możliwości skorzystania ze wsparcia finansowego przewidywanego przez Wspólną Politykę Rolną. Okazało się, że obawy polskich negocjatorów były na wyrost. Dzisiaj nie obowiązują w Unii przepisy, które nie dawałaby możliwości objęcia interwencją rynkowa podmiotów, które skupowałyby mleko w klasie pierwszej. Ważne jest, ażeby produkt objęty interwencją spełniał wszystkie wymogi jakościowe – mówi Jerzy Józef Pilarczyk, wiceminister rolnictwa.

Oznacza to, że z cen interwencyjnych i dopłat do eksportu będą mogły skorzystać wszystkie polskie mleczarnie. Ale taką pomocą finansową objęte ma być tylko mleko w spełniającej unijne normy klasie extra. Co więc dla mleczarni oznacza znalezienie się na liście zakładów z prawem do segregacji mleka? Przede wszystkim daje to prawo do eksportu na unijne rynki.

Ograniczenia w eksporcie polskiego mleka na rynki pozostałych krajów Unii Europejskiej będą obowiązywać do końca roku 2006. Wtedy to w Polsce wejdzie w życie zakaz skupu i przetwarzania mleka, w nie spełniającej unijnych norm, klasie pierwszej. I dokładnie pierwszego stycznia 2007 roku przestaną też obowiązywać zasady segregacji mleka, gdyż segregować nie będzie już czego.


POWIĄZANE

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. (KZSM Zw. Rew.) i Krajowe Stow...

Wzrost zapotrzebowania na tłuszcz zwierzęcy i coraz większa konsumpcja produktów...

Jak podaje Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich (KZSM ZR) cena skupu mleka w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę