Interwencja 2003 – mleko

13 stycznia 2003

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich na ostatnim posiedzeniu jednogłośnie zadecydował, że będzie się domagał od Agencji Rynku Rolnego interwencji na poziomie 570 mln zł. Tymczasem Agencja proponuje mleczarzom interwencję dwukrotnie niższą.

W tych obradach wzięło udział ponad 40 przedstawicieli największych mleczarni w kraju. Ich zdaniem przeprowadzenie przez rządową agencję interwencji na poziomie 570 mln zł jest niezbędne. Przypominają, że mleczarnie jak i producenci mleka ponoszą teraz ogromne koszty związane z przystosowywaniem się do standardów Unii Europejskiej, gdy tymczasem, jak mówi Waldemar Broś z KZSM ceny skupu mleka w ubiegłym roku od 3 lat spadły o około 10%. Ceny zbytu produktów mleczarskich również w zasadzie od 2-3 lat utrzymują się na stałym poziomie.

Dlatego minimalne zdaniem mleczarze potrzeby sektora to między innymi interwencyjne zakupy masła oraz mleka w proszku za kwotę przynajmniej 410 mln zł. Agencja proponuje dwa razy mniejsze zakupy masła i w ogóle nie jest zainteresowana zakupami mleka w proszku. Kolejnym punktem sporu są dopłaty do eksportu kazeiny. Spółdzielnie mleczarskie żądają dopłat do 2 tys. ton tego towaru, Agencja nie chce wydać na to nawet złotówki. Co się stanie jeżeli rząd zaakceptuje niekorzystne dla mleczarzy propozycje Agencji Rynku Rolnego? Będzie dalsza stagnacja jeśli chodzi o produkcję mleka, dalsze zubożenie gospodarstw producentów i dalsze zmniejszanie przychodów spółdzielni mleczarskich. – powiedział Waldemar Broś.

Agencja i mleczarze porozumiały się natomiast w sprawie dopłat do przechowalnictwa masła, serów oraz mleka w proszku. Łącznie będzie to kosztować budżet państwa prawie 12 mln zł.


POWIĄZANE

Braki w dostawie prądu i gazu spowodują miliardowe straty w sektorze mleczarskim...

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to najważniejsze wydarzeni...

Mleko i produkty mleczne powinny znajdować się w codziennej diecie człowieka ze ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę