Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

IV Ogólnopolskie Forum Ekspertów i Hodowców Bydła Mlecznego

5 marca 2015
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyło się IV Ogólnopolskie Forum Ekspertów i Hodowców Bydła Mlecznego „Zdrowa Krowa”. Ponad 250 uczestników zapoznało się z ekonomicznymi i organizacyjnymi aspektami funkcjonowania gospodarstw, co jest niezwykle istotne w obecnej sytuacji rynkowej, w przededniu zniesienia kwot mlecznych.
Najważniejszym punktem tegorocznego Forum była debata na temat roli i znaczenia spółdzielczości w Polsce, w której udział wzięli eksperci i praktycy związani z szeroko pojętą branżą mleczarską

       
       
       


Kwestie, z którymi zmierzyli się uczestnicy debaty dotyczyły m.in. określenia wzorcowego modelu spółdzielni, wpływu członków na zarządzanie nią, potencjalnego konfliktu interesów pomiędzy członkami rolnikami a członkami pracownikami oraz zagrożenia i korzyści wynikające z funkcjonowania na rynku mleka grup producenckich i ich relacje ze spółdzielniami.
Uczestnicy Forum zapoznali się też z najnowszymi wnioskami ze stosowania programu profilaktycznego z użyciem szczepionek w kierunku IBR i BVD. Na podstawie badań prowadzonych w projekcie „Zdrowa Krowa” dr Marek Balcerak (SGGW) ocenił potencjał inwestycyjny w gospodarstwach wyspecjalizowanych w produkcji mleka.  O wpływie komfortu życia krów na produkcję mleka opowiadał dr Marcin Gołębiewski  (SGGW).
Zdrowa Krowa jest programem skierowanym do hodowców bydła mlecznego. Jego głównym założeniem jest poprawa stanu zdrowia bydła mlecznego i ekonomiki produkcji, podnoszenie kwalifikacji rolników oraz upowszechnianie najnowszych osiągnięć naukowych w zakresie produkcji mleka. Pomysłodawca akcji – Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego – wspierana jest naukowo przez Instytut Weterynaryjny Państwowy Instytut Badawczy w Puławach oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a partnerem merytorycznym programu jest również Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.


POWIĄZANE

Nowe inwestycje umożliwią firmie poszerzenie asortymentu specjalistycznych produ...

„Bez GMO" lub „Wolne od GMO" - takie oznaczenia coraz częściej można zobaczyć na...

Spożycie mleka w na mieszkańca kraju wynosi zaledwie 87 l rocznie. Chociaż Peru ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę