Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Jak nie przegrać mleka?

27 marca 2006

Nowa i podpisana już przez prezydenta ustawa o rynku mleka przyznaje pierwszeństwo w otrzymaniu dodatkowych limitów tym rolnikom, którzy produkują poniżej 800 tysięcy kg mleka rocznie. Od razu wzbudziło to kontrowersje.

Oznacza to, że najwięksi producenci mogą mieć kłopoty. Pojawiają się zarzuty o łamanie zasady konkurencyjności. Zablokuje to naturalny proces łączenia się małych gospodarstw w większe, które produkują taniej, może zahamować spadek cen artykułów mleczarskich oraz grozić bankructwem wielu gospodarstw, które zainwestowały w swój rozwój duże fundusze.

Utrzymanie regionalizacji kwot mlecznych – czyli zakaz sprzedaży niewykorzystanych kwot z jednego regionu do drugiego powoduje, że są województwa, w których rolnicy płacą wysokie sumy za kwoty na wolnym rynku.

Polscy producenci mleka z niepokojem czekają na decyzje Komisji Europejskiej w sprawie wcześniejszego uruchomienia rezerwy restrukturyzacyjnej. Ostatecznej odpowiedzi na polską prośbę ciągle nie ma, mimo że rok gospodarczy w mleczarstwie kończy się za kilka dni.

Są jednak sygnały, że Bruksela nie wyrazi zgody na takie rozwiązanie. Traktat Akcesyjny przewiduje bowiem, że można to zrobić dopiero w sezonie 2006/2007.

Może wchodzić w grę jedynie zamiana kwoty bezpośredniej na hurtową. Ale to nie rozwiąże naszych problemów. A za nadprodukcję, która na pewno będzie (około 400 tys. ton) polskim rolnikom grożą wysokie kary.

Rolnicze związki żądają by finansową odpowiedzialność za wynegocjowanie zbyt niskiej kwoty hurtowej poniosło państwo. Ale Komisja Europejska zapowiada, że zapłacenie kar – za przekroczenie kwot – przez państwo, a nie przez rolników uzna za niedozwoloną pomoc. I w związku z tym Polska może się narazić na dodatkowe konsekwencje.


POWIĄZANE

13 września hodowcy bydła mlecznego i osoby związane z branżą spotkali się w Gos...

Ruszyła kampania promująca świeże mleko z Piątnicy OSM Piątnica powraca z kampan...

31 sierpnia 2023 roku wygasają certyfikaty rejestracji zakłado mleczarskich w Ch...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę