Kary za przekroczenie limitu produkcji mleka będą niższe

2 października 2006

Kary dla producentów mleka, którzy przekroczyli w minionym roku kwotowym limity produkcji, wyniosą 39 gr za kg mleka, a nie 56 gr, jak dotychczas zapowiadano - poinformował w czwartek rzecznik Agencji Rynku Rolnego (ARR) Radosław Iwański.

Wyjaśnił, że Rada Unii Europejskiej wydała rozporządzenie w sprawie przeniesienia niewykorzystanych limitów produkcji z dostaw bezpośrednich na dostawy hurtowe. Tym samym Komisja Europejska (KE) otrzymała zgodę na dokonanie takiej konwersji.

Polscy dostawcy mleka, którzy dostarczają mleko i jego przetwory bezpośrednio na rynek, nie wykorzystali limitów produkcji, zaś producenci hurtowi (dostarczający mleko do mleczarni) przekraczali limity. Przeniesienie tej kwoty (ponad 80 mln kg) zmniejszy limit przekroczenia przez Polskę produkcji mleka. Według ARR, przekroczenie produkcji mleka w sezonie 2005/2006 wyniosło 287 mln kg. Decyzja Rady UE o konwersji, spowoduje zmniejszenie opłat za nadprodukcję.

Rzecznik poinformował, że rolnicy do końca października dostaną od Agencji Rynku Rolnego nowe decyzje administracyjne, zmieniające wysokość kary.

Opłata za przekroczenie limitu produkcji mleka płacona jest przez producentów firmie skupującej. Mleczarnie do końca października muszą się rozliczyć w ARR. Agencja z kolei zobowiązana jest do wniesienia opłaty do Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. Według rzecznika, bez konwersji kwoty mlecznej Polska zapłaciłaby ok. 350 mln zł (89 mln euro) kary. Po zamianie kwoty z bezpośredniej na hurtową - będzie to ok. 250 mln zł.

Jak zaznaczył Iwański, ponad 80 mln kg mleka trafi do ogólnopolskiej rezerwy mlecznej, która zostanie rozdzielona tym rolnikom, którzy przekroczyli swoje limity produkcji w poprzednim roku kwotowym. Agencja Rynku Rolnego przystąpi do przyznawania dodatkowych limitów na przełomie października i listopada.

W roku kwotowym 2005/2006 polscy producenci dostarczyli do skupu blisko 9 miliardów kilogramów mleka.


POWIĄZANE

Mlekovita, firma o długoletniej tradycji i ugruntowanej pozycji nie tylko na ryn...

Braki w dostawie prądu i gazu spowodują miliardowe straty w sektorze mleczarskim...

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to najważniejsze wydarzeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę