Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

KE: kwoty mleczne w przyszłym roku większe o 2 proc.

13 grudnia 2007
Komisja Europejska oficjalnie zaproponowała w środę zwiększenie limitów produkcji mleka w Unii Europejskiej o 2 proc. od nowego roku kwotowego 2008/09. Oznacza to, że cała kwota dla polskich rolników wzrośnie do 9,568 mln ton.

To krok w stronę zapowiadanego od dawna przez unijną komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel całkowitego uwolnienia produkcji mleka w UE w 2015 roku.

"Reforma wspólnej polityki rolnej dała rolnikom możliwość dostosowania produkcji do zapotrzebowania na rynku, a restrykcyjne kwoty mleczne są sprzeczne z tym celem" - powiedziała Fischer Boel.

Tłumaczyła ponadto, że propozycja zwiększenia kwot to odpowiedź na wzrost popytu na mleko zarówno w UE, jak i na rynku światowym.

"Przez ostatnich dwanaście miesięcy można było zaobserwować znaczny wzrost cen mleka i coraz częstsze były głosy domagające się zwiększenia kwot. W najbliższych latach popyt na wysokowartościowe przetwory mleczne, a zwłaszcza na sery, będzie nadal rósł zarówno w Europie, jak i na świecie. Musimy dać europejskim rolnikom szansę na pokrycie tego rosnącego zapotrzebowania" - powiedziała komisarz.

Zwiększenie kwot o łącznie 2,84 mln ton będzie rozłożone proporcjonalnie na wszystkie 27 państw członkowskich. Polska kwota zwiększy się z ok. 9,35 mln do 9 mln 567 tys. 746 ton rocznie. Dla porównania - największa w UE kwota niemiecka wzrośnie do 28,8 mln ton, zaś druga w kolejności francuska - do nieco ponad 25 mln ton.

Według analiz Komisji Europejskiej, aby pokryć rosnący popyt wewnętrzny, zwłaszcza w przypadku sera, w latach 2007-2014 konieczne jest zwiększenie podaży mleka w UE o dodatkowe 8 mln ton. Dobre dla unijnego mleczarstwa są także perspektywy na rynkach światowych, gdzie rośnie popyt na żywność produkowaną w UE.

Komisja Europejska oczekuje, że kraje członkowskie i Parlament Europejski szybko zgodzą się na propozycję zwiększenia kwot, by zdążyć przed 1 kwietnia, kiedy rozpoczyna się tzw. rok kwotowy 2008/09.

Minister rolnictwa Marek Sawicki przed dwoma tygodniami mówił w Brukseli, że bardzo popiera zwiększenie dorocznych limitów produkcji mleka. Natomiast ze względu na trudne, górskie warunki hodowli na południu i południowym-wschodzie kraju, Polska zachowuje na razie ostrożne stanowisko w sprawie zapowiadanej pełnej liberalizacji w roku 2015.

"Polska nie jest jeszcze gotowa do pełnego uwolnienia kwot mlecznych. Warto natomiast mówić o zwiększeniu limitów i obserwować, jak się zachowuje rynek" - powiedział Sawicki.


POWIĄZANE

Żywność GMO postrzegana jest jako żywność szkodliwa i wywołująca skutki uboczne....

Zakłady mleczarskie monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Infor...

Raport Smart Protein sfinansowany ze środków unijnych wiele mówi na temat kondyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę