Komunikat w sprawie kar za przekroczenie kwoty mlecznej

18 października 2006

Powodzeniem zakończyły się prowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozmowy z Komisją Europejską zmierzające do zmniejszenia finansowego obciążenia indywidualnych producentów mleka opłatą za przekroczenie krajowej ilości referencyjnej dostaw w roku kwotowym 2005/2006.

W dniu 12 października 2006 r. Komitet Zarządzający ds. Mleka i Przetworów Mlecznych przyjął jednogłośnie projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej sankcjonujący nowy podział kwoty mlecznej dla Polski pomiędzy dostawy i sprzedaż bezpośrednią. Powyższa decyzja jest wynikiem złożenia przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 3 października 2006 r. do Komisji Europejskiej wniosku o dostosowanie podziału krajowych ilości referencyjnych między dostawy a sprzedaż bezpośrednią, polegające na powiększeniu dla roku kwotowego 2005/2006 krajowych ilości referencyjnych dostaw o 87 603 662 kg i jednoczesnym zmniejszeniu o tą samą wielkość krajowych ilości referencyjnych sprzedaży bezpośredniej.

Korekta wysokości krajowej ilości referencyjnej dostaw i sprzedaży bezpośredniej obniża znacząco łączną opłatę za rok kwotowy 2005/2006 z kwoty ok. 350 mln PLN na ok. 243 mln PLN. Dla producentów mleka oznacza to, że opłata za przekroczenie indywidualnej ilości referencyjnej w okresie 2005/2006 ulegnie zmniejszeniu z poziomu ok. 0,56 PLN/kg do ok. 0,39 PLN/kg.

Pilne opublikowanie ww. rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, o co również zwróciło się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Komisji Europejskiej, pozwoli na szybkie wydanie decyzji dla producentów mleka zmniejszających wysokość opłaty, jak również dokonanie podziału krajowej rezerwy.


POWIĄZANE

We wtorek odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global D...

Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka po raz kolejny została...

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w grudniu 2018 r. wyniosł...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę