Kwoty mleczne

2 lutego 2004
Już od stycznia rolnicy, którzy chcą produkować więcej mleka niż w roku referencyjnym, mogą składać wnioski o przydział dodatkowego limitu z krajowej rezerwy. Zasady jej podziału opracowali przetwórcy i producenci. I tak ustalono, że rezerwa będzie podzielona między województwa proporcjonalnie do ilości skupowanego na ich terenie surowca. Najwięcej otrzyma więc Mazowsze i Podlasie, gdzie przetwarzana jest ponad 1/3 polskiego mleka, najmniej woj. lubuskie.

O przydział dodatkowej kwoty ubiegać mogą się dostawcy hurtowi, którzy rozwijają produkcję lub dopiero ją rozpoczynają. Jest jednak kilka warunków. Całe przedsięwzięcie musi mieć biznes plan, inwestycje muszą być zaawansowane przynajmniej w 30%, konieczne jest też oświadczenie mleczarni, że jest zainteresowana odbiorem od rolnika większej ilości mleka niż do tej pory. Na wszystko potrzebne są dokumenty.

Kolejnym kryterium jest wielkość produkcji, tak aby wspierać gospodarstwa silne. A nie zaczynać hodowlę od jednej krowy. Kwota rozdzielona będzie między rolników, którzy już sprzedają rocznie przynajmniej 20 tys. kg mleka lub w porównaniu z rokiem referencyjnym zwiększą sprzedaż o 10 tys. kg. Również ci, którzy rozpoczynają produkcję musza zagwarantować sprzedaż na poziomie nie niższym niż 20 tys. kg.

Ceny skupu mleka rosną. Wypłacone za listopad są o ponad 8% wyższe niż przed rokiem.

POWIĄZANE

Powodów, by sięgać po polskie produkty mleczne jest wiele – mówi Justyna Żulewsk...

Na początku stycznia wystartowała kontynuacja ogólnopolskiego programu promocyjn...

fot.Pasmo górskie Kilimandżaro z jego najwyższym szczytem Kibo (5.895 m.n.p.m.) ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę