aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Kwoty mleczne

2 lutego 2004
Już od stycznia rolnicy, którzy chcą produkować więcej mleka niż w roku referencyjnym, mogą składać wnioski o przydział dodatkowego limitu z krajowej rezerwy. Zasady jej podziału opracowali przetwórcy i producenci. I tak ustalono, że rezerwa będzie podzielona między województwa proporcjonalnie do ilości skupowanego na ich terenie surowca. Najwięcej otrzyma więc Mazowsze i Podlasie, gdzie przetwarzana jest ponad 1/3 polskiego mleka, najmniej woj. lubuskie.

O przydział dodatkowej kwoty ubiegać mogą się dostawcy hurtowi, którzy rozwijają produkcję lub dopiero ją rozpoczynają. Jest jednak kilka warunków. Całe przedsięwzięcie musi mieć biznes plan, inwestycje muszą być zaawansowane przynajmniej w 30%, konieczne jest też oświadczenie mleczarni, że jest zainteresowana odbiorem od rolnika większej ilości mleka niż do tej pory. Na wszystko potrzebne są dokumenty.

Kolejnym kryterium jest wielkość produkcji, tak aby wspierać gospodarstwa silne. A nie zaczynać hodowlę od jednej krowy. Kwota rozdzielona będzie między rolników, którzy już sprzedają rocznie przynajmniej 20 tys. kg mleka lub w porównaniu z rokiem referencyjnym zwiększą sprzedaż o 10 tys. kg. Również ci, którzy rozpoczynają produkcję musza zagwarantować sprzedaż na poziomie nie niższym niż 20 tys. kg.

Ceny skupu mleka rosną. Wypłacone za listopad są o ponad 8% wyższe niż przed rokiem.

POWIĄZANE

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...

W 100% gospodarstw dostarczających mleko na potrzeby produkcji produktów mleczny...

Podsumowanie 2023 roku w przemyśle mleczarskim Z danych trzech kwartałów 2023 r....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę