Majowe kłopoty

27 października 2003

Po 1 maja 2004 z rynku zniknie ponad półtora tysiąca zakładów mięsnych oraz mleczarni, które nie zdążą się do dostosować do unijnych norm sanitarno-weterynaryjnych. To dobra informacja dla konsumentów dużo gorsza dla rolników, których czekają spore kłopoty.

Najgorzej przygotowana do integracji z Unią Europejska jest branża mięsna. Szacuje się, że z modernizacją nie zdąży 1500 ubojni i zakładów przetwórstwa mięsa. W większości właściciele tych firm sami zdecydowali, że nie podejmą się kosztowanego przystosowania zakładów do unijnych standardów. Tym samym zgodzili się na to, że pierwszy dzień członkostwa Polski w Unii Europejskiej będzie ostatnim dniem ich funkcjonowania na rynku. Zdaniem przedstawicieli branży taka sytuacja jest korzystna dla konsumentów. – Nie ma wątpliwości, że pożytek z naszej integracji z UE to bardziej rygorystyczne egzekwowanie prawa sanitarnego, weterynaryjnego, a w konsekwencji jeszcze większa ochrona zdrowia konsumenta – mówi Stanisław Zięba z Polskiego Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa. 
 
Konsumenci nie muszą się obawiać, że na rynku zabraknie ich ulubionych wędlin lub kiełbas. Z danych resortu rolnictwa wynika, bowiem, że obecne moce przerobowe branży mięsnej są wykorzystywane zaledwie w 40%. Podobnie rzecz wygląda w przypadku artykułów mleczarskich, których także nie zabraknie. Jednak wielkie zamykanie zakładów przetwarzających żywność, jakie czeka nas już w maju, oznacza, spore kłopoty dla rolników. 
 
Dla rolnika zamknięcie mleczarni lub ubojni to przede wszystkim kłopot ze znalezieniem nowego nabywcy na mleko lub mięso. Bardzo często będzie to oznaczać, że do nowego kontrahenta rolnik będzie musiał jeździć wiele kilometrów, a to automatycznie podniesie koszty produkcji


POWIĄZANE

Ranking Spółdzielni Mleczarskich organizowany jest od 2007 roku. W tym roku zest...

Na marginesie 19. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej odbyło się...

Na marginesie 19. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej odbyło się...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę