Mandat za jogurt

13 listopada 2006

Przynajmniej co piąty jogurt jest niewłaściwej jakości – wynika z kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

W 3 kwartale tego roku inspektorzy jakości handlowej w dziewięciu województwach zbadali właściwości fizykochemiczne 116 partii artykułów mleczarskich z dodatkiem bakterii probiotycznych. Stwierdzono, że 22 procent jogurtów ma niewłaściwą jakość - zaniżoną zawartość białka, tłuszczu, węglowodanów.

Niewłaściwa jakość dotyczyła ponad 20 tysięcy kilogramów produktów mleczarskich z bakteriami probiotycznymi. To wynik tylko jednej kontroli u połowy krajowych producentów. Ile rocznie zarabiają mleczarnie na tym procederze, a ile tracą klienci? Zdaniem naukowców instytucji kontrolnych jest za dużo i są nieskuteczne.

Inspektorzy jakości handlowej argumentują, że robią wszystko, na co pozwala im prawo. Podczas ostatniej kontroli ukarali producentów jogurtów mandatami, które wyniosły w sumie 600 zł, a wobec 8 z nich wszczęli postępowanie administracyjne. Ale czy takie kary mogą przestraszyć?

Monika Rzepecka p.o. Gł Insp Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych: - Przyznaję rację, że być może możliwość zastosowania większych restrykcji byłaby bardziej mobilizująca dla przedsiębiorców.

Na razie jednak inspektorzy nie mogą stosować wyższych kar. I nie mogą także podawać do publicznej wiadomości nazw nieuczciwych producentów.


POWIĄZANE

fot.Pasmo górskie Kilimandżaro z jego najwyższym szczytem Kibo (5.895 m.n.p.m.) ...

W ostatnich miesiącach można zaobserwować dychotomię na unijnym rynku mleka. Z j...

W dniu 5 grudnia 2022 roku w trybie online odbyło się posiedzenie Obserwatorium ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę