GUS_230920_750x100_stat

Masło niemaślane

13 stycznia 2005

Kilka dni temu wybuchła afera. Kolejna już w naszym kraju. Tym razem sprawdziły się podejrzenia części konsumentów co do ... masła! Okazało się, że nie zawsze jest ono masłem w pełnym znaczeniu tego słowa.

Sprawę nagłośniła "Gazeta Wyborcza", relacjonując wyniki badań zlecone przez Inspekcję Handlową w Krakowie. Przebadano ok. 100 kostek masła, pochodzących z sieci handlowej Geant, i okazało się, że przebadany produkt nie odpowiada polskim normom pełnowartościowego masła.

Jak sprawdził Instytut Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego w Warszawie, który wykonywał ekspertyzę na zlecenie krakowskiej Inspekcji Handlowej, w badanym produkcie było tylko 75 proc. czystego masła - resztę uzupełniono tłuszczami roślinnymi.

Wyniki badań zakwestionował dystrybutor masła "Extra Butter", które w zasadzie nie powinno być masłem w rozumieniu polskiej normy - dopuszcza ona bowiem uzupełnienie tłuszczami roślinnymi kostkę masła, zawierającą co najmniej 82 proc. tego "wyjściowego składnika".

Po wykryciu tych nieprawidłowości sprawa zostanie skierowana do Inspekcji Jakości Produktów Rolno-Spożywczych, która zweryfikuje problem, powstały najprawdopodobniej w zakładach firmy Laktopol z Łosic na Mazowszu, produkującej masło "Extra Butter".

Po co margaryna w maśle?

Odpowiedź jest prosta - dla zysku, oczywiście. Jak sugeruje "GW", zapotrzebowanie na tańsze masło miało wyjść z sieci hipermarketów i dyskontów - i to one stały się jego największymi odbiorcami. Zdecydowała cena, bo margaryna kosztuje 1/4 ceny masła. Na kilogramie masła z domieszką tłuszczów roślinnych można zarobić od 2 do 2,4 zł. Duża mleczarnia produkuje takiej podróbki 200-300 ton miesięcznie. Rachunek jest prosty: miesięczny zarobek od 400 tys. do 720 tys. zł.

Producentowi podrobionego masła grozi, że za całą partię towaru urząd skarbowy naliczy opłaty za nienależnie pobrane dochody. Chodzi o to, że kilogram czystego masła kosztuje 12-13 zł, zaś kilogram margaryny 3-3,20 zł.

Inspekcja Handlowa w Krakowie zapowiada, że nałoży na hipermarket Geant mandat. Sprawą zainteresował się także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


POWIĄZANE

Zbliża się termin składania oświadczeń o spełnieniu warunku 140 dni wypasu dla w...

MLEKOVITA, firma ze 100-procentowym polskim kapitałem, największa grupa mleczars...

Skup mleka w UE powinien wzrosnąć w 2020 r. o 1,4%. Tak prognozuje Komisja Europ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę