Masło niemaślane

13 stycznia 2005

Kilka dni temu wybuchła afera. Kolejna już w naszym kraju. Tym razem sprawdziły się podejrzenia części konsumentów co do ... masła! Okazało się, że nie zawsze jest ono masłem w pełnym znaczeniu tego słowa.

Sprawę nagłośniła "Gazeta Wyborcza", relacjonując wyniki badań zlecone przez Inspekcję Handlową w Krakowie. Przebadano ok. 100 kostek masła, pochodzących z sieci handlowej Geant, i okazało się, że przebadany produkt nie odpowiada polskim normom pełnowartościowego masła.

Jak sprawdził Instytut Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego w Warszawie, który wykonywał ekspertyzę na zlecenie krakowskiej Inspekcji Handlowej, w badanym produkcie było tylko 75 proc. czystego masła - resztę uzupełniono tłuszczami roślinnymi.

Wyniki badań zakwestionował dystrybutor masła "Extra Butter", które w zasadzie nie powinno być masłem w rozumieniu polskiej normy - dopuszcza ona bowiem uzupełnienie tłuszczami roślinnymi kostkę masła, zawierającą co najmniej 82 proc. tego "wyjściowego składnika".

Po wykryciu tych nieprawidłowości sprawa zostanie skierowana do Inspekcji Jakości Produktów Rolno-Spożywczych, która zweryfikuje problem, powstały najprawdopodobniej w zakładach firmy Laktopol z Łosic na Mazowszu, produkującej masło "Extra Butter".

Po co margaryna w maśle?

Odpowiedź jest prosta - dla zysku, oczywiście. Jak sugeruje "GW", zapotrzebowanie na tańsze masło miało wyjść z sieci hipermarketów i dyskontów - i to one stały się jego największymi odbiorcami. Zdecydowała cena, bo margaryna kosztuje 1/4 ceny masła. Na kilogramie masła z domieszką tłuszczów roślinnych można zarobić od 2 do 2,4 zł. Duża mleczarnia produkuje takiej podróbki 200-300 ton miesięcznie. Rachunek jest prosty: miesięczny zarobek od 400 tys. do 720 tys. zł.

Producentowi podrobionego masła grozi, że za całą partię towaru urząd skarbowy naliczy opłaty za nienależnie pobrane dochody. Chodzi o to, że kilogram czystego masła kosztuje 12-13 zł, zaś kilogram margaryny 3-3,20 zł.

Inspekcja Handlowa w Krakowie zapowiada, że nałoży na hipermarket Geant mandat. Sprawą zainteresował się także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


POWIĄZANE

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w grudniu 2018 r. wyniosł...

Mlekpol znalazł się na wysokim 4 miejscu na liście regionalnej rankingu Forbesa ...

We wtorek odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global D...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę